22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

СТАПУВА НА СИЛА ЕВРОПСКАТА ЗАБРАНА ЗА РУСКОТО ДИЗЕЛ ГОРИВО

Европа денеска воведе забрана за руско дизел гориво и други рафинирани нафтени производи. Со оваа мерка се очекува да се намали енергетската зависност од Москва и настојувајќи дополнително да ја намали заработката на фосилните горива на Кремљ како казна за инвазијата на Украина, јавува новинската агенција Ројстерс.

Забраната доаѓа заедно со ограничувањето на цената на енергенсите договорено од демократските држави на Г7.

Целта е да се намали профитот за финансирање на буџетот и војната на Москва. Европа веќе го забрани рускиот јаглен и поголемиот дел од сурова нафта, додека Москва ги прекина повеќето испораки на природен гас.

Овој потег е последниот дел од меѓународниот притисок да се ограничи воениот фонд на рускиот претседател Владимир Путин за неговиот напад врз Украина, со таргетирање на неговиот клучен извоз.

ЕУ во декември воведе ембарго на руската сурова нафта што доаѓа по море и заедно со партнерите од Г7, постави ограничување од 60 долари по барел за извоз низ целиот свет. Второто ембарго ширум ЕУ, на руското гориво, треба да стапи на сила во недела. Тоа е насочено кон руски рафинирани нафтени производи како што се бензин, дизел и гориво за греење, кои пристигнуваат на бродови.

Related posts

Николај Крастев: Зборовите на Вучиќ не треба да се потценуваат, Западен Балкан може да биде втор фронт за Русија

admin

ШТАЈНМАЈЕР: МЛАДИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ИДНИНАТА ЈА ГЛЕДААТ ВО ЕУ

ninja

На тест ЕУ-интегративниот, ама и демократскиот капацитет

admin

КОВАЧЕВСКИ И РАМА: МОРА ДА ГО ИЗОДИМЕ ЕВРОПСКИОТ ПАТ

ninja

Шефот на грчката дипломатија Герапетритис: Западен Балкан треба што побрзо да стане дел од ЕУ

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin