11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ТАРАВАРИ: СЕ ФИНАЛИЗИРА ДОГОВОРОТ ЗА ВЛЕЗ НА АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАДАТА

Лидерот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари денеска изјави дека се финализираат преговорите за вклучување на партијата во Владата.

„Ние сме на привршување и можам да кажам дека е постигнат голем дел од договорот, верувам дека денеска или утре договорот дефинитивно ќе биде финализиран и потоа ќе го објавиме јавно, секако и Владата и Алијанса за Албанци“, изјави Таравари.

Тој притоа не сакаше да открие кои ресори и директорски места ќе и припаднат на неговата партија како дел од владината коалиција.

„Мислам дека договорот треба целосно да се заврши и потоа да разговараме. Мислам дека би било некоректно да се каже нешто и ако се смени, затоа кога се ќе заврши, ќе ги изнесеме пред граѓаните“, додаде Таравари.

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција во Владата посветена на стратешкиот дијалог со САД во однос на преговорите со Алијанса за Албанците изјави дека има добар прогрес во делот на програмските определби и кадровското екипирање.

„Се говори за преземање на одговорност во рамки на кадровскиот потенцијал на секој коалициски партнер, но и во делот на преземање одговорност во делот на учество во владиното мнозинство“, изјави Ковачевски, потенцирајќи дека целта на разговорите е проширување на европскиот капацитет на владината коалиција.

Ковачевски додаде дека во текот на денешниот и на утрешниот ден ќе имаат преговори со Алтернатива

„Се надевам дека ќе може да се постигне позитивен исход од тие разговори, со цел сите заедно да може да продолжиме со градење на коалиција што се залага за европска Македонија и ќе обезбеди влез на Северна Македонија во Европската унија до 2030 година“, порача Ковачевски.

Инаку, веќе неколку месеци траат најавите за можен влез на Алијанса за Албанците во Владата.

Related posts

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

ninja

КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО ЕП: ДЕЛУМНО ПРИЗНАНИЕ ОД ЕВА КАИЛИ

ninja

Дали „Европа со повеќе брзини“ ќе забави на Западен Балкан?

admin

Руската амбасада во Скопје – Балкански рекордер на социјалните мрежи

admin

ЕСКОБАР: БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ТРЕБА ДА ЈА ВОДАТ ДОМАШНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Москва ја исмева ЦИА за нов обид за регрутирање руски шпиони

admin