12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ФЗО – ПОЧНА ИСПЛАТАТА НА ПЛАТИТЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Почна исплатата на платата на здравствените работници, соопшти денеска Фондот за здравствено осигурување.

Оттаму наведуваат дела исплатата ќе се врши постепено во етапи и се очекува да заврши во следните 48 часа.

„ФЗОРСМ ја известува јавноста дека од денеска започна со исплата на плата на вработените во Јавните здравствени установи, и дел од нив веќе ја имаат на своите сметки“, се вели во соопштението.

Инаку, пред две недели Фондот за здравство беше цел на сајбер напад по кој беше блокираше работата на Фондот кој ги има податоците на скоро сите граѓани во земјава- нивни осигуреници, при што ги остави без плати здравствените работници, ја запре исплатата на породилното и другите боледувања, направи огромни проблеми со земањето лекови, а во игра ги врати и хартиените обрасци.

Дел од здравствените работници организирани преку синдикатите денеска излегоа на протести за да ја побараат јануарската плата.

ФЗО во четвртокот побара сите јавни здравствени установи да достават податоци за вработените за да може да им се исплати плата.

Најави за протест дојдоа од докторите, сестрите, болничарите и останатиот медицински кадар од ГОБ „8 Септември“ и Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, како и од други здравствени организации низ земјава.

Related posts

Уставниот суд тежи 2 милиони евра, Татјана Васиќ-Бозаџиева 10 пати побогата од Фатмир Скендер

admin

Средба Вучиќ-Милатовиќ, за Косово се согласиле дека “не се согласуваат”

admin

Петте поенти од говорот на Урсула фон дер Лајен

admin

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

Османи: Му се јавив на Ахмети да му кажам што изјавил Мицкоски, се насмеа и ми рече…

admin

Независните кандидати „исфрлени од игра“ за изборите

admin