13.8 C
Скопје
21 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

Русија „сериозно ја загрози нуклеарната безбедност“ предизвикувајќи испаѓање на украинската нуклеарна централа Запорожје од украинската електромрежа по денешниот напад, предупреди шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

„Поради прекинот на електричното напојување, што беше воспоставено околу пладне, денеска мораше да се вклучат помошните дизел генератори за ладење на централата, „што значително го зголеми ризикот од нуклеарен инцидент во последните неколку часа“, рече Борел на маргините на европскиот состанок на шефовите на дипломатиите во Стокхолм.

„Тоа е сериозна закана за нуклеарната безбедност за која е одговорна Русија“, предупреди високиот претставник на Европската унија.

„Запорожје е најголемата нуклеарна централа во Европа. А Русија ја загрозува безбедноста на целиот европски континент, вклучително и Русија“, додаде тој.

Напојувањето во украинската нуклеарна централа Запорожје повторно беше воспоставено околу пладне. Централата беше заземена од московските сили и утринава беше затворена по рускиот напад, соопшти украинскиот оператор на електричната мрежа.

За превенирање и санирање на штетите од нападот денеска беа вклучени 20 помошни генератори, со залихи за итни случаи, што ќе овозможат работа од околу петнаесет дена.

Без електричната енергија произведена од овие генератори, прегревањето на горивото во реакторите може брзо да предизвика нуклеарен инцидент, како оној во Фукушима, Јапонија во 2011 година.

Во денешните руски ракетни напади во Украина, најголеми во изминатите недели, загинаа најмалку шест луѓе.

Related posts

Приведен вдлешанец: Откако му најдоа кеш, се обидел да ги поткупи полицајците

admin

Хибридните напади се безбедносен ризик за институциите

ninja

СДСМ формира работни групи, Ковачевски: За поздравување е првиот чекор на Мицкоски

admin

КОЛЕРА И ДРУГИ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ-ЗАКАНА ЗА ОБЛАСТИТЕ ПОГОДЕНИ ОД ТУРСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

ninja

Му влегле во куќата, физички го нападнале и му ги одзеле парите

admin

БАЈДЕН ОД КИЕВ НАЈАВИ ДОПОЛНИТЕЛНИ 500 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ПОМОШ ЗА УКРАИНА

ninja