13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

ВУЧИЌ- СО ЕСКОБАР ИМАВМЕ ОТВОРЕН И ФЕР РАЗГОВОР

Српскиот претседател Александар Вучиќ на 15 март на социјалната мрежа Инстаграм напиша дека имал „отворен и фер разговор“ со американскиот претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, на средба во Белград.

„Верувам во натамошно подобрување на односите меѓу Србија и САД“, напиша Вучиќ.

На средбата, како што се наведува во соопштението од кабинетот на Вучиќ, биле разгледани процесот на нормализирање на односите со Косово, формирањето на Заедницата на општините со српско мнозинство и „можностите за изнаоѓање компромисни и одржливи решенија во дијалогот што се води со посредство на Европската Унија“.

„Претседателот Вучиќ ја повтори непроменетата позиција на Србија во однос на зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот и решавањето на отворените прашања меѓу Белград и Приштина, со акцент на целосно спроведување на досега потпишаните договори и зачувување на државните и националните интереси “, се вели во соопштението.

Ескобар дојде во Белград пред средбата на лидерите на Косово и Србија на 18 март во Охрид, Северна Македонија, каде се очекува двете страни да се договорат за анексот на предлогот на Европската унија за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, односно на спроведувањето на договорот.

САД го поддржуваат предлогот на ЕУ, а Ескобар беше дел од европско-американскиот тим дипломати кои во јануари ги посетија Косово и Србија по овој повод. Како што дознава Радио Слободна Европа, Ескобар по Белград ќе ја посети и Приштина.

Претходно косовскиот премиер Албин Курти изјави дека е оптимист за средбата во Охрид но, посочи дека не зависи се од него.

Вучиќ и Курти на 18 март ќе се сретнат во Охрид во рамките на дијалогот со посредство на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

Related posts

ЏЕС БЕЈЛИ: Ново вето за Скопје ќе биде разочарување за Вашингтон

admin

Кемал Киличдароглу – човекот кој сака да го собори Ердоган

admin

Русија штотуку и дала на Украина услови за завршување на војната?

admin

БЕКТЕШИ – АКО НЕ ЈА ПОЕВТИНИТЕ ХРАНАТА ЌЕ ВИ ЈА УКИНЕМЕ ЕВТИНАТА СТРУЈА

ninja

Михаел Рот ги коментира измените на Кривичниот законик: Без борба против корупцијата нема ЕУ

admin

Николоски: Курти е најпопуларниот албански политичар, тој е со сите што се против ДУИ и Ахмети

admin