11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

ЕУ И АЛБАНИЈА ОДРЖАА СОВЕТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА

Комесарот за добрососедска политика и проширување Оливер Вархеји се надева дека во втората половина од годинава ќе има големи случувања во патувањето на Албанија кон Европската унија (ЕУ).

Тој денеска во Тирана одржа заедничката прес-конференција со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и албанскиот премиер Еди Рама.

Во Тирана денеска беше одржан 12. Совет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Албанија. Албанија. На состанокот беше оценето дека Албанија постигнала напредок во реформите во правосудството, додека беше заклучено дека треба да се зајакне борбата против корупцијата на високо ниво, јавија албанските медиуми.

Ова е првпат Советот да се состане во Албанија.

Во јули Албанија ги отвори преговорите за членство со ЕУ, а во овој период во тек е проверка на нејзиното законодавство, процес кој ЕУ го поздрави.

Related posts

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin

КОИ СЕ НАЈПРОФИТАБИЛНИ ДЕЈНОСТИ ВО С.МАКЕДОНИЈА? НАД 90% ОД ВРАБОТЕНИТЕ СЕ ВО МАЛИ ПРЕТПРИЈАТИЈА

admin

Германски печат: Вучиќ сонува за „великосрпско царство“

admin

Кој стави дамка на најважниот настан во државата – еден од најголемите донатори на ДУИ кој ја доби набавката, Османи или јавноста?

admin

Индустриските производи поскапи за 4.2 проценти

admin

ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ЗА РУСКОВСКА И УШТЕ ДВЕ ОБВИНИТЕЛКИ

ninja