29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

ЕУ И АЛБАНИЈА ОДРЖАА СОВЕТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА

Комесарот за добрососедска политика и проширување Оливер Вархеји се надева дека во втората половина од годинава ќе има големи случувања во патувањето на Албанија кон Европската унија (ЕУ).

Тој денеска во Тирана одржа заедничката прес-конференција со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и албанскиот премиер Еди Рама.

Во Тирана денеска беше одржан 12. Совет за стабилизација и асоцијација ЕУ-Албанија. Албанија. На состанокот беше оценето дека Албанија постигнала напредок во реформите во правосудството, додека беше заклучено дека треба да се зајакне борбата против корупцијата на високо ниво, јавија албанските медиуми.

Ова е првпат Советот да се состане во Албанија.

Во јули Албанија ги отвори преговорите за членство со ЕУ, а во овој период во тек е проверка на нејзиното законодавство, процес кој ЕУ го поздрави.

Related posts

БУГАРСКОТО МНР ГО ОСУДИ ОШТЕТУВАЊЕТО НА КЛУБОТ „ЦАР БОРИС ТРЕТИ“ ВО ОХРИД

ninja

ЗГОЛЕМЕНОТО КИНЕСКО ВЛИЈАНИЕ ТРЕБА ДА ГО ВКЛУЧИ ЦРВЕНИОТ АЛАРМ

ninja

С.Македонија со најмал број на возила во споредба со ЕУ

admin

Постапката за измени на Уставот почнува, Џафери ги кажува можните сценарија

admin

Независност 32 години: Каде бевме, до каде стигнавме?

admin

ГЕРМАНИЈА ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ НА НАЦИЗМОТ

ninja