9.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЗА 14 МЕСЕЦИ ИЗДАДЕНИ ЛИЦЕНЦИ ЗА 355 ФОТОНАПОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

За само 14 месеци Регулаторната комисија за енергетика има издадено лиценци за 355 фотонапонски централи за производство на струја, од кои само во првите два месеци од годинава во државата има нови 88 фотонапонски електроцентрали , соопшти регулаторот.

Тие имаат моќност од 181, 2 MW за производство на струја од обновливи извори, а со тоа можат да се задоволат потребите на 72.500 домаќинства, кои имаат просечна потрошувачка на електрична енергија.

Со овие капацитети од обновливи извори на енергија може да се задоволат потребите на домаќинства од осум градови: Охрид, Тетово, Кратово, Крушево, Крива Паланка, Св Николе, Ресен и Дојран, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Има најави дека треба да се донесат закони за поставување на батерии за да може произведената струја од фотоволтаиците да се користи и во други периоди на денот.

По зголемувањето на цената на струјата на светските берзи лани, почна нагло да се зголемува интересот за инсталирање на фотоволтаични централи.

До 2019-та во нашата држава имало инсталирано фотоволтаични централи не повеќе од 19 мегавати.

Македонија има 280 сончеви денови годишно, и е многу погодна за изградба на фотонапонски централи.

Related posts

ОСУМДЕСЕТ ГОДИНИ БОЛКА

ninja

Советникот на Курти во С.Македонија: Ве плаши политичкиот потенцијал на Курти

admin

Бојер: “Црната листа” е поттик за владеењето на правото во С.Македонија

admin

Украина ја започна контраофанзивата, но има еден проблем

admin

БУГАРСКАТА ПОЛИТИКА КОН СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЌЕ ОДИ ДО УШТЕ ПОГОЛЕМ АПСУРД, ВЕЛИ ЈОРДАНОВА

ninja

СПАСОВСКИ: НАДВОРЕШНИТЕ ЗАКАНИ ЗА БОМБИ ДОАЃААТ ОД ИРАН И ОД РУСИЈА

ninja