13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

КОЛЕРА И ДРУГИ ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ-ЗАКАНА ЗА ОБЛАСТИТЕ ПОГОДЕНИ ОД ТУРСКИОТ ЗЕМЈОТРЕС

Колера и други заразни болести ги загрозуваат областите погодени од земјотресот во Турција доколку не се преземат итни санитарни мерки, предупредуваат лекарите во земјата, а пренесува „Хуриет дејли њуз“. Во земјотресот во Турција загинаа над 45 илјади лица, а милиони се погодени од катастрофата.

Проф. д-р Ајлем Улаш Саз, член на Катедрата за педијатрија на Егејскиот универзитет, кој волонтираше во областа на земјотресот истакна дека кај лекуваните деца најчести биле инфекциите на цревата и дишните патишта.

Лекарот предупреди дека во регионот има многу проблеми поради лошата хигиена, немање тоалети и соодветна санитација и недостиг на вода.

Според експертите, доколку не се преземат превентивни мерки поврзани со хигиената, во зоната на земјотресот може да се појават низа заразни болести – од колера до досега невидени цревни инфекции.

Повеќе од 45 илјади луѓе загинаа во двата земјотреси на 6 февруари со јачина од 7,7 и 7,6 степени според Рихтеровата скала и епицентарот во областа Кахраманмарас. Повеќе од 1,97 милиони граѓани се раселени од подрачјето на земјотресот.

Related posts

Која земја произведува најмногу велосипеди во Европа?

admin

Денков: Не се менува бугарската позиција кон РСМ

admin

Џемаил Даути смирува: Нема да има нови поскапувања

admin

ЈА ГУБИ ЛИ МАКЕДОНИЈА БОРБАТА ПРОТИВ РАКОТ?

ninja

РУСКИ ВОЕН АВИОН УРНАЛ АМЕРИКАНСКИ ДРОН НАД ЦРНОТО МОРЕ

ninja

Шофер од Албанија фатен во „Деве Баир“

admin