14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

НИНИСТО- ТУРЦИЈА ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА ФИНСКА ВО НАТО

Финскиот претседател Саули Нинисто на 15 март објави дека Турција донела одлука за ратификација на кандидатурата на Финска за НАТО. Тој изјави дека ќе го посети Истанбул неделава за да ја слушне одлуката од претседателот Реџеп Таип Ердоган.

„Турците се надеваа дека ќе бидам таму за да го слушнам одговорот кога ќе ја соопштат одлуката. Се разбира, ја прифатив поканата и ќе одам неделава “, изјави Нинисто.

Претходно Ердоган дека претходно и дал зелено светло на Финска и рече дека Турција „ќе го одржи ветувањето што го дадовме“. Тој ќе се сретне со Нинисто на 17 март.

Финска и Шведска во мај минатата година поднесоа барање за приклучување кон НАТО, како одговор на руската инвазија врз Украина. Финска има 1300 километри долга граница со Русија. За влез во Алијансата е потребна согласност од сите членки.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг минатата недела изјави дека сака двете нордиски земји да станат членки до самитот закажан за јули.

Related posts

Османи: Ризикуваме изолација како таа од 2006 до 2017 година

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

Бесими: Постигнавме договор со синдикатите за раст на платите, следи ребаланс на буџетот

admin

Димитриевски против протоколот на Курти: За каков соживот се боревме?

admin

ШОЛЦ ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИ ЗА КИНА АКО Ѝ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

ninja

Некогашната специјална обвинителка сега библиотекарка во “Идризово”

admin