9.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

РАДЕВ ГО ПОВИКА ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ДРЖИ ДО ИСТОРИСКАТА ВИСТИНА

Бугарскиот претседател, Румен Радев, му порача на претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, да се држи до историската вистина. Пораката доаѓа откако по повод 80-годишнината од депортацијата на македонските Евреи, Пендаровски ја повика Бугарија да се извини за нејзиното учество во депортирањето на 7.144 евреи во логорите на Треблинка.

-Интересот на претседателот на Северна Македонија за историјата е за пофалба, но тој треба да се потпира на историската вистина. Политичарите во соседната земја се должни на своите граѓани да им ја кажат вистината за нивната историја која една деценија е обвиена со манипулации и лаги. Вистината за еврејското прашање. Вистината за гонење и репресија на македонските Бугари – рече Радев.

Радев порача и дека од односите меѓу двете земји зависи европскиот пат на Македонија.

-Јас верувам дека иднината на Република Северна Македонија, нејзината европска иднина, бара односите со Бугарија да бидат ослободени од идеологијата на тоталитаризмот за да можеме да имаме вистински полноправен дијалог – додаде тој.

Related posts

СДСМ: Мицкоски и неговата партија не направиле ништо за Резолуцијата на Бундестагот

admin

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

Од Брисел ништо ново

admin

Здравството на протест за повисоки плати

admin

СОНК и Образование се договорија – зголемување на платите за 15 отсто од септември

ninja

ЕУ: КОРУПЦИЈАТА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е СЀ ПООЧИГЛЕДНА

ninja