11.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

СЗО СМЕТА ДЕКА КОВИДОТ ОВАА ГОДИНА ЌЕ ИМА СЛИЧНА ЗАКАНА КАКО И ГРИПОТ

Пандемијата може да се смири оваа година до точка каде што претставува закана слична на грип, соопшти денеска Светската здравствена организација.

СЗО изрази уверување дека ќе може да прогласи крај на вонредната состојба некаде во 2023 година, велејќи дека е сè понадежна за пандемиската фаза на вирусот што ќе заврши.

Минатиот викенд беа одбележани три години откако здравствената агенција на ОН првпат ја опиша ситуацијата како пандемија – иако шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус инсистира дека земјите требало да започнат акција неколку недели претходно.

„Мислам дека доаѓаме до точка каде што можеме да гледаме на пандемијата на ист начин како што гледаме на сезонскиот грип“, рече директорот за итни случаи на СЗО, Мајкл Рајан на прес-конференција. „Закана за здравјето, вирус кој ќе продолжи да убива. Но вирус кој не го нарушува нашето општество или ги нарушува нашите здравствени системи, и верувам дека тоа ќе дојде, како што рече Тедрос, оваа година“.

Шефот на СЗО рече дека светот сега е во многу подобра позиција отколку во кое било време за време на пандемијата.

„Уверен сум дека оваа година ќе можеме да кажеме дека ковид-19 заврши како јавен здравствен итен случај од меѓународен интерес“, рече Тедрос.

Related posts

ИСЛАМ АБАЗИ: ЗАД МЕНЕ СТОИ ФЕЛАТА, А НЕ ПАРТИЈА

ninja

Кој стави дамка на најважниот настан во државата – еден од најголемите донатори на ДУИ кој ја доби набавката, Османи или јавноста?

admin

Мицковски: Ќе направам се ДУИ да оди во опозиција

admin

Џон Малкович настапи на Охридско лето, Античкиот театар исполнет до последно место

admin

ЕП го засили притисокот врз Урсула фон дер Лајен

admin

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

admin