30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ШОЛЦ ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИ ЗА КИНА АКО Ѝ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

Германскиот канцелар Олаф Шолц вели дека ќе има последици доколку Кина ѝ испрати оружје на Русија за војната во Украина, но тој е оптимист дека Пекинг ќе се воздржи од тоа.

Коментарите на Шолц дојдоа во интервју за Си-Ен-Ен што се емитуваше во неделата, два дена откако тој се сретна со американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон.

Американските власти неодамна предупредија дека Кина може да излезе од маргините и да почне да обезбедува оружје и муниција за Москва.

Пред неговото патување, Шолц го повика Пекинг да се воздржи од испраќање оружје и наместо тоа да го искористи своето влијание за да ја притисне Русија да ги повлече своите трупи од Украина.

Запрашан од Си-Ен-Ен дали може да замисли да ја санкционира Кина ако навистина ѝ помогне на Русија, Шолц одговори: „Мислам дека тоа би имало последици, но сега сме во фаза кога јасно ставаме до знаење дека тоа не треба да се случи и јас сум релативно оптимист дека ќе бидеме успешни со нашето барање во овој случај, но ќе треба да го разгледаме и мора да бидеме многу, многу претпазливи“.

Тој не елаборираше за природата на последиците. Германија ја има најголемата економија во Европа, а Кина е нејзин единствен најголем трговски партнер во последниве години.

Назад во Германија, Шолц беше откако се состана со претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, дали добил конкретни докази од САД дека Кина размислува за испорака на оружје и дали ќе ги поддржи санкциите против Пекинг доколку помогне во вооружувањето на Русија.

„Сите се согласуваме дека не смее да има испораки на оружје, а кинеската влада изјави дека нема да испорача ниедно“, одговори канцеларот. „Тоа го бараме и го гледаме“.

Тој не се осврна на прашањето за санкциите.

Фон дер Лејен рече дека „досега немаме докази за ова, но мора да набљудуваме секој ден“.

Таа рече дали Европската Унија ќе ја санкционира Кина за давање воена помош на Русија „е хипотетичко прашање на кое може да се одговори само доколку стане реалност и факт“.

Извор: АП/VOA

Related posts

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЕКОНОМИЈА ПРЕДЛАГА УКИНУВАЊЕ НА СУБВЕНЦИОНИРАНАТА СТРУЈА ЗА ПРЕХРАНБЕНИТЕ КОМПАНИИ

ninja

Премиерот Џафери во Приштина, но не по покана на Курти

admin

Двајца полицајци од Велес примиле поткуп за да не изрекуваат глоба

admin

Колку С.Македонија плаќа за НАТО?

admin

БАЛКАНОТ СЕ ОБЕДИНУВА ОКОЛУ ЗЕЛЕНАТА АГЕНДА

ninja

Од 2018 С.Македонија протерала 17 руски дипломати

admin