12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЌЕ СПРЕЧАМ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА АКО СТАНАМ ПРЕТСЕДАТЕЛ, РЕЧЕ ТРАМП

Два конкурентни, истакнати настани покажаа поделба на американските конзервативци пред претседателските избори следната година.

Поранешниот претседател Доналд Трамп ја затвори годишната Конференција за политичко дејствување на конзервативците во близина на Вашингтон, која со години беше задолжителен настан за десното крило на Републиканската партија. Но, многу партиски лојалисти, вклучително и големи соработници на кампањата, наместо тоа, присуствуваа на ривалски собир во Флорида.

„Во 2016 година изјавив: Јас сум вашиот глас. Денес додавам: Јас сум вашиот воин. Јас сум вашата правда. И за оние на кои им е повредена и изневерена: Јас сум ваша одмазда“, им рече Трамп на присутните на настанот.

На неофицијалната анкета на настанот за претседталеските избори следната година, Трамп го победи вицешампионот Рон ДеСантис, гувернер на јужната американска држава Флорида, со 62 проценти наспроти 20 отсто. Тоа беше петти последователен пат Трамп да победи на анкетата на конзеравтивната конференција.

Трамп, чиј говор траеше час и 42 минути, повторно ги спомна познатите поплаки емитувани на неговите предизборни митинзи и го повтори лажното тврдење дека победил на претседателските избори во 2020 година.

Тој не спомна ниту еден друг деклариран или очекуван републикански претседателски кандидат, и го критикуваше претседателот Џо Бјаден.

„Џо Бајден не` води во заборав“, рече Трамп, додавајќи: „Ќе имаме Трета светска војна ако нешто не се случи брзо“.

„Јас сум единствениот кандидат кој може да го даде ова ветување“, рече тој. „Ќе спречам Трета светска војна“.

Трамп, исто така, вети, доколку биде избран повторно, дека ќе ја реши руската војна со Украина пред да се врати во Овалната соба.

Related posts

Макрон предлага НАТО да испраќа трупи во Украина

admin

Таравари: Нема бидеме во коалиција со ДУИ, време е АзА да оди сама на избори

admin

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

ГЕРМАНИЈА ЌЕ ГО ДУПЛИРА БРОЈОТ НА РАБОТНИ ВИЗИ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

ЕУ со 6 милијарди евра поддршка за Западен Балкан

admin

Мега-извозен центар во Скопје, Даути: Ги отвораме портите на европскиот пазар за домашните производи

admin