8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
НАУКА

ВИДЕО: Роботи-кучиња ќе им помагаат на полицајците во Њујорк

Њујоршките полицајци добиваат помош каква што досега немале можност да имаат – два роботи-кучиња, наречени „Digidogs“, ќе им помагаат на органите на редот во бркањето криминалци, јавува агенцијата АП.

Роботите се создадени и произведени од реномираната компанија „Boston Dynamics“ (која инаку порано беше во сопственост на „Google“, а сега е дел од автомобилската групација „Hyundai“), во соработка со „Knightscope“.

Полицијата ќе ги користи четириножните роботи за различни задачи и тие треба да помогнат за подобрување на безбедноста на полицајците. Роботот „Spot“, кој беше претставен пред неколку години, постојано се усовршува. Њујоршката полиција пред неколку години веќе имаше сличен проект со роботи-кучиња, но поради лошите реакции на јавноста, проектот беше прекинат.

„Кучињата“ ќе се користат како поддршка во ситуации во кои е опасно да се изложуваат луѓето – како оние во кои има земање заложници, објаснија од полицијата.

Related posts

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

ВИДЕО: SpaceX објави анимација од слетувањето на ракетата Starship на Марс

ninja

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin

GOOGLE го стега ременот, нов бран на отпуштања

admin

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Том Хенкс за вештачката интелигенција што го прави возможно да продолжи да се појавува во филмови дури и по смртта

admin

Leave a Comment