22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
РЕГИОН

Грција ги поздрави обновените разговори со Турција

Сојузниците на НАТО Грција и Турција дојдоа на работ на војна пред само неколку години поради конкурентните енергетски права во Егејското Море и источниот Медитеран. Сега, додека и двете страни се ближат до клучните национални избори, владата во Атина вели дека е отворена Турција да се вклучи во профитабилните енергетски проекти.

Во телевизиско интервју за грчката национална телевизија, министерот за надворешни работи Никос Дендијас рече дека е императив Атина и Анкара да ги капитализираат нивните замрзнати односи.

Откако следниот месец ќе се одржат национални избори во двете земји, двете страни можат сериозно да седнат и да разговараат. Но, за да се направи тоа, рече Дендијас, мора да има договорена рамка за дискусија.

Тоа е поверојатно сега да се реши, според грчкиот министер за надворешни работи, кој рече дека би било штета да се пропушти таква можност со оглед на одличните односи меѓу двете земји во моментов.

Ваквите забелешки ќе беа незамисливи дури и пред неколку месеци, кога двете страни упатуваа воени закани и се вклучија во опасни воени игри во Егејското Море поради конкурентските енергетски права на огромните наоѓалишта на нафта и гас во источниот Медитеран.

Но, откако низа разорни земјотреси ја погодија Турција на почетокот од оваа година и Грција побрза да го поддржи својот вековен непријател, поттикнувајќи ги и своите сојузници од Европската унија да обезбедат итна финансиска помош за владата во Анкара, односите добија забележителна промена.

Дендијас рече дека секојдневните и опасните прелети во Егејот на турски воени авиони целосно престанале. Комуникацијата меѓу двете страни е обновена. Па дури и изгледите за соработка во врска со некогаш спорните енергетски проекти сега ги поздравува Атина.

Меѓу нив е таканаречениот Источен Медитерански гасен форум кој вклучува регионални држави како Израел, Египет и Јордан. Грција сега вели дека е отворена да ја покани Турција.

Секое учество на друга земја ќе бара одобрение од другите членки. Сепак, тоа би означило многу важен потег, како што рече Дендијас.

Друга потенцијална соработка вклучува мрежен конектор вреден речиси 4 милијарди долари, кој се движи низ Медитеранот, кој Грција и Египет сакаат да го изградат во наредните години, искористувајќи ги профитабилните резерви кои моментално се истражуваат.

Турција го оспори пристапот до тие области, кои Грција ги тврди исклучиво како свои во источниот Медитеран, што предизвика тензии и поморски судири меѓу двете страни во последниве години.

Во последните денови и на изборниот митинг во Турција, претседателот Реџеп Таип Ердоган ги обнови територијалните претензии кон Грција. Така, имаат и други водечки функционери.

Но, Дендијас инсистира дека тоа не треба да ја наруши климата на градење доверба меѓу двата сојузници на НАТО.

Дендијас рече дека 63 обиди за обновување на конструктивниот дијалог меѓу Грција и Турција не успеале. Но, постои надеж дека 64-тиот обид ќе успее по изборите во мај и во Грција и во Турција.

Related posts

Во Струга претепан етнички Бугарин, партии во Софија бараат активирање на ветото за РСМ

admin

Балканските лидери фрустрирани од чекањето пред портите на ЕУ

admin

Следната средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел на 2 мај, тема на разговор ЗСО

ninja

Република Српска го стопира одобрувањето за укинување на визниот режим меѓу Босна и Косово

admin

СРПСКАТА ЛИСТА ПОВТОРИ ДЕКА НЕМА ДА УЧЕСТВУВА НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

ninja

Нагазна мина во Атина: Аман комшија, не нѐ „брани“

admin

Leave a Comment