22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја обвини денеска власта дека вљубеник во Русија ќе биде дел од групата за уставни. Според него, темата за уставни измени за ВМРО-ДПМНЕ е затворена.
Тој рече дека владините партии јавно ја анатемираат Руската федреација, но од друга страна номинираат влубеници во ликот на Путин.
ВМРО-ДПМНЕ објави фотографија од професорката Јагода Митревска од Меѓународиот славјански универзитет од Скопје, која оваа недела е именувана за член на работната група при Министерството за правда која ќе ги изработува уставните амандмани, сликана на избори во Русија и јавно прашува за нејзиниот кредибилитет, наведувајќи дека е „симпатизер на Путин“.
„Ако ја погледнете биографијата на таа госпоѓа ќе ви стане јасно од каде потекнува, како се стекнала со звањето и како доаѓа да учествува во таа работна група. Исто така и семејните стебла, тука се едно семејно стебло кое што е по вертикала со ДУИ поврзано, друго семејно стебло кое што се родени да бидат функционери и да бидат на грбот на граѓаните е на СДСМ, или е уставен судија или е градоначалник, или е директор, или е во некоја комисија и зема илјадници евра народни пари, отприлика така функционира владата на ДУИ поддржана од помалиот партнер СДС“, рече Мицкоски.

Related posts

Анкета на МКД: Мицкоски и Ахмети најпопуларни политичари

admin

И ХОЛОКАУСТОТ ПОВОД ЗА МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИ ТЕНЗИИ

ninja

Петте поенти од говорот на Урсула фон дер Лајен

admin

Парламентарни ибори на 8 мај, заедно со вториот круг претседателски: има ли договор меѓу партиите?

admin

МИЦКОСКИ -ВЛАСТА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ДАДЕ 33 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА СТРУЈА ОД СТРАНСТВО

ninja

ЗАЈАКНАТИ КОНТРОЛИ И КАЗНИ ЗА ЗАГАДУВАЧИТЕ

ninja