2 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Некогашната специјална обвинителка сега библиотекарка во “Идризово”

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева е ангажирана како библиотека во затворот “Идризово”. Новиот директор на затворот, Зоран Јовановски, за „Макфакс“ вели дека Јанева го користела правото да излезе за празниците, но уредно се вратила во затворот и веќе ги извршува редовните затворски обврски, пренесува порталот Инбокс7.

“Работи во библиотеката, библиотекарка е. Користи викенди и излези секогаш кога тоа го дозволува правилникот, работиме строго по него“, вели директорот Јовановски.

Јанева беше притворена на 21.8.2019 година, а во јуни 2020 година беше осудена на седум години затвор во случајот „Рекет“ за злоупотреба на службената положба и овластувањето.

Related posts

Опаѓа поддршката на граѓаните за членство во ЕУ, а само 24 отсто од нив ги поддржуваат уставните измени

admin

Курти до Ескобар и Лајчак: Некои работи не се решаваат со притисок

admin

ЛОГА ГИ ПОДГОТВУВА ХАШКИТЕ ЌЕЛИИ ЗА ГРУЕВСКИ

ninja

Мицкоски: Дипломатите не не разбираат кога ни велат да попуштиме за бугарските барања

admin

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е проевропска партија, водиме грижа за државните интереси

admin

Аеродромот во Хамбург останува затворен, полицијата се справува со „заложничката ситуација“

admin