Ќе треба да почекаме за да видиме некои функции на стандардните модели на iPhone, кои веќе ги имаат Про варијантите.

Минатата година, консултантот Рос Јанг предвиде дека главните модели на iPhone ќе се префрлат на предна камера во стилот на Dynamic Island со следната генерација на iPhone 15 во 2023 година.

Сега, истиот извор откри дека е сменето времето кога основните модели на iPhone би можеле да добијат имплементирање на ProMotion дисплејот, а тоа нема да се случи оваа година.

Овогодинешните модели на iPhone 15 и 15 Plus нема да добијат брзина на освежување од 120 Hz и Always On Display Mode. Сепак, како што сугерира Јанг, iPhone 16 ќе користи и стандарден LTPS панел со стапка на освежување од 60 Hz.

Очигледно, Apple сака јасно да ги одвои дисплеите на стандардните и Pro iPhone моделите. Без разлика дали се работи за Dynamic Island, ProMotion или FaceID под екранот, ќе има јасни разлики.

Минатата година се шпекулираше дека системот FaceID и потенцијално селфи камерата ќе бидат поставени под екраните во текот на 2024 година. Сепак, ова е малку веројатно и се очекува оваа технологија да биде достапна во 2025 година на моделите на iPhone 17.