28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
СВЕТ

Осомничениот за протекување доверливи документи изведен пред суд

БОСТОН (АП) – Гардистот Тешеира на националната воздухопловна гарда на Масачусетс обвинет за протекување на високо доверливи воени документи се појави пред судот во петокот.

Меѓу откритијата се: дека платформата Дискорд дала информации кои помогнале да ФБИ да дојде до Џек Тешеира и дека Тешеира го користел својот владин компјутер во пребарување на зборот „протекување“ на денот минатата недела кога медиумите открија дека доверливи документи биле неправилно обелоденети.

Претседателот Џо Бајден рече дека владата работи на утврдување на „валидноста“ на објавените документи. Во меѓувреме, тој во изјавата од Белата куќа рече: „Ја упатив нашата војска и разузнавачка заедница да преземе чекори за понатамошно обезбедување и ограничување на дистрибуцијата на чувствителни информации, а нашиот тим за национална безбедност тесно се координира со нашите партнери и сојузници“.

Одделот за правда соопшти дека истрагата продолжува, а Пентагон, кој претходно оваа недела го нарече сериозно нарушување на националната безбедност, рече дека ќе спроведе сопствен преглед на пристапот до чувствителните разузнавачки информации за да спречи слично протекување во иднина.

Тешеира се појави пред федералниот суд во Бостон за да се соочи со обвиненијата со кој се терети, според Законот за шпионажа, за неовластено задржување и пренесување на доверливи информации за националната одбрана. Тој не кажал ништо пред судот, но федералниот судија му наредил затвор до сослушувањето за притвор следната недела.

Џек Тешеира
Џек Тешеира

Појавувањето на судот дојде помалку од 24 часа откако Тешеира беше уапсен од тактичките агенти во четвртокот по еднонеделната кривична истрага за откривањето на владините досиеја, прекршување што на светот му ги изложи тајните проценки за војната во Украина, способностите и геополитичките интереси на другите народи и други прашања од националната безбедност.

 

Извор: Асошиетед Прес

Related posts

Лидерите повикуваат да се избегне ескалација по иранскиот напад врз Израел

admin

ЕУ воведува нови гранични контроли: Што се EES и ETIAS?

admin

Бајден предвидува напад на Иран врз Израел „порано отколку подоцна“

admin

Израел го нападна Иран, нуклеарните постројки не биле цел

admin

Што има внатре во нуклеарната топка на претседателот

admin

Столтенберг: Најбрз начин да се стави крај на војната во Украина е да се загуби, но нема да донесе мир

admin

Leave a Comment