33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
РЕГИОН

Почна предизборната кампања за локалните избори на 14 мај во Албанија

Во Албанија денеска официјално почна кампањата за локалните избори на 14 мај. Околу 140 кандидати од политички субјекти како Демократската партија, Социјалистичка партија, Партиско движење заедно, Партија на грчкото етничко малцинство за иднината, Партијата на левиот трон, Партија за правда, интеграција и единство, како и коалицијата „Заедно победуваме“, ќе имаат за цел да го преземат управувањето со општините низ државата.

Политичките партии ќе ги презентираат своите програми до 12 мај.

Трката ќе се води главно меѓу Социјалистичката партија на Еди Рама и Коалицијата „Победуваме заедно“ на Сали Бериша и Илир Мета, кои имаат свои кандидати во секоја општина. Ќе се натпреварува и Демократска партија предводена од Енкелејд Алибеај, но само во некои општини.

Во 44 општини ќе се натпреваруваат по двајца кандидати, во 14 општини ќе има по тројца, а во Саранда по четворица.
Канцеларијата на ОБСЕ во Тирана апелираше до политичките партии да го почитуваат законот и препораките на ОДИХР. Во пораката до субјектите се бара да бидат конкурентни во презентацијата на програмите и што е можно поконструктивни при изборните средби.

Alsat.mk

Related posts

АХМЕТИ ОПТИМИСТ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА

ninja

ВУЧИЌ И КУРТИ ГО ПОТВРДИЛЕ СВОЕТО УЧЕСТВО НА СРЕДБАТА ВО ОХРИД

ninja

Во Струга претепан етнички Бугарин, партии во Софија бараат активирање на ветото за РСМ

admin

КУРТИ – РАЗГЛЕДУВАМЕ МОДЕЛИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЗАЕДНИЦА НА СРПСКИ ОПШТИНИ

ninja

Османи се сретна со Ескобар

admin

Еди Рама го напушти Опен Балкан: Иницијативата ја заврши мисијата

admin

Leave a Comment