17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Синот на Песков – платеник на Вагнер!

Синот на долгогодишниот портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, Дмитриј Песков, изјави за руските медиуми дека се борел во Украина како член на платеничката група Вагнер. Изјавата подоцна ја потврди и шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

Триесет и тригодишниот Николај Песков, исто така, за Комсомолскаја Правда изјави дека заработил медал за храброст како дел од екипажот за лансирање ракети.

Неговата изјава доаѓа по повеќегодишните извештаи за луксузниот начин на живот на помладиот Песков и во услови на притисок врз напорите за јавна мобилизација додека руската неиспровоцирана инвазија се приближува до 14 месеци од језиното започнување на 24 февруари, минатата година.

Информацијата не можеше веднаш да се потврди. Пригожин рече дека Песков се пријавил „под фалсификувани документи“ за да го скрие својот идентитет.

Related posts

КОВАЧЕВСКИ: И БЕЗ ДС ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО Е СТАБИЛНО

ninja

Ковачевски – Осуда за одлуката на Русија за признавање на Доњецк и Луганск како самонаречени „Народни републики“

ninja

Што се разговарало на средбата Блинкен-Ковачевски? Ескобар вели дека корупцијата била главна тема

admin

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ГАЛИЧНИК 2023: Колонизација/Деколонизација на природата

admin

Андреас Шиамишис: Трасиран патот за повторно отворање на нафтоводот Солун-Северна Македонија

admin

Ковачевски – Шолц: Германија ја очекува Северна Македонија во ЕУ

admin