31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
СВЕТ

Финска го гради првиот дел од граничната ограда со Русија

Финска го гради првиот дел од оградата на границата со Русија во петок, помалку од две недели откако се приклучи на воената алијанса на НАТО за да го заврши безбедносниот пресврт започнат како одговор на војната во Украина.

Плашејќи се од репресии од истокот по аплицирањето за НАТО, владата одлучи да изгради бариера минатата година, пред се во случај Русија да почне да ја поплавува границата со мигранти.

Финска сака да се заштити од повторување на она што се случи на источната граница на Европската унија во Полска зимата 2021 година, кога блокот ја обвини соседна Белорусија – цврст руски сојузник – дека ја активира кризата со внесување мигранти од Блискиот Исток, давајќи им визи и принудувајќи ги преку граница.

Изработена од челична мрежа, оградата на Финска би требало да покрие околу 200 километри од најкритичните делови на нејзината граница до крајот на 2026 година. Менаџерот на проектот Исмо Курки во петокот рече дека иако нема намера да спречи обид за инвазија, оградата ќе имаат опрема за надзор.

Во меѓувреме, досега има мала човечка активност долж границата која се протега на вкупно 1.300 километри.

Финска открила само 30 илегални премини таму минатата година, додека руските граничари спречиле околу 800 обиди за влез во Финска, објави финската граничари.

-Ситуацијата на финско-руската граница беше стабилна и е стабилна во моментов – изјави бригадниот генерал на граничната стража Јари Толпанен, додека еден од неговите тимови работеше на првата фаза од трикилометарската ограда кај Иматра, на околу 250 километри североисточно од Хелсинки.

„Во оваа целосно изменета (безбедносна) ситуација, Финска мора, сепак, да има покредибилна и независна гранична контрола. А Финска мора да биде помалку зависна од руската гранична контрола“, додаде тој.

Полска и балтичките земји веќе почнаа да подигаат огради на нивните граници со Русија и Белорусија по инвазијата на Украина во февруари 2022 година.

Досега, финско-руската граница беше само линија во огромните шуми што ја покриваат областа, означена само со ниска жичена ограда наменета да ги запре говедата и другите домашни животни, но не и луѓето.

Новата ограда ќе биде висока три метри, покриена со жилет-жица и поврзана со пат, а ќе чини околу 380 милиони евра.

„Поголемиот дел од (граничната област) е многу оддалечен и многу тежок за пристап. Градиме целни области кои се достапни за возила и каде што е веројатна голема илегална имиграција“, рече Толпанен, според Ројтерс.

Related posts

СИЛНО ЕХО ПО ПОТЕРНИЦАТА ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ЗА ПУТИН

ninja

Украина, Косово, Русија…што се очекува од НАТО самитот во Вилнус?

admin

Макрон предлага НАТО да испраќа трупи во Украина

admin

Неверојатно: Авион на Wizz Air полн со патници слета на непозната локација

admin

Репортажа на Си-Ен-Ен: Градината која стана тајно седиште на моќта на Кина

admin

Советот на ЕУ со заклучоци за дигитализацијата: Сите правата да се применуваат и во онлајн светот

admin

Leave a Comment