28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
РЕГИОН

Црна Гора ќе го поддржува Косово за членство во меѓународни организации

Црна Гора ќе го поддржи Косово во барањата за членство во меѓународните организации. Ова го потврди денеска вршителот на должноста премиер на Црна Гора, Дритан Абазовиќ по средбите со премиерот на Косово, Албин Курти во Приштина. Абазовиќ рече и дека и покрај некои политички процеси во Подгорица, официјалната политика на Црна Гора кон Косово нема да се промени. (Изјава)

„И во Црна Гора се случија некои политички процеси, но тоа нема да ја промени официјалната политика кон Косово. Можете да сметате на Црна Гора и тоа ќе бидат меѓународните активности на Косово во иднина. Ние сме повеќе од подготвени да поддржиме колку што можеме“, изјави Дритан Абазовиќ, премиер на Црна Гора.

„Задоволни сме од фактот што Црна Гора ратификуваше три договори за мобилност на заедничкиот регионален пазар во рамките на Берлинскиот процес. Правилата на Европската Унија, унапредувањето на демократијата и владеењето на правото и зајакнувањето на трансатлантската алијанса се став, цел и заложба на Република Косово за регионална соработка“, додаде Албин Курти, премиер на Косово

Related posts

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

Што им понуди Фон дер Лајен на Вучиќ и Курти?

admin

САД ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

admin

Тврдоглавиот Курти не ги исполнува барањата на САД и ЕУ

admin

СИТЕ ОЧИ ВПЕРЕНИ ВО ОХРИД – УМЕРЕН ОПТИМИЗАМ ЗА ДОГОВОР ВУЧИЌ – КУРТИ

ninja

Експлозија во близина на полициска станица во северно Косово

admin

Leave a Comment