20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
НАУКА

„Apple“ е најголемиот губитник

Аналитичката компанија „IDC“ ги објави најновите резултати од продажбата на компјутери, кои се однесуваат на првиот квартал од оваа година.

Извештајот на „IDC“ укажува на намалување на побарувачката, па така испораката на компјутерски уреди во првите три месеци од годинава бележи намалување од 29% во однос на претходната година.

Ваквата состојба на пазарот се одрази негативно на сите производители на компјутери, особено на „Apple“. Се вели дека намалената побарувачка, вишокот залихи и лошата макроекономска средина одиграле голема улога во лошите продажни резултати.

Глобалните испораки на компјутери достигнаа вкупно 56,9 милиони, што претставува пад од 29% во споредба со истиот период во 2022-ра година.

Иако сите производители доживеаја пад на продажбата во текот на првиот квартал, „Apple“ е веројатно најголемиот губитник. Компанијата забележа пад на продажбата на компјутери од дури 40,5% во однос на претходната година.

Сепак, ова не е изненадување, бидејќи „Apple“ се фокусираше на своите „iPhone“ телефони и други услуги. Од компанијата допрва треба да се очекува голема надградба на линијата на компјутери „Mac“.

Кога станува збор за целиот пазар на персонални компјутери, листата на Топ 5 производители на персонални компјутери според уделот на пазарот изгледа вака: „Lenovo“ е на врвот со пазарен удел од 23,9 отсто, следен од „HP“ (21,5%), „Dell“ (16,0%) ), „Apple“ (7,5%) и „Acer“ (6,4%).

„IDC“ истакнува дека до крајот на годината се очекува нов раст на продажбата на персонални компјутери, поради глобалните економски подобрувања и корисниците кои размислуваат за надградба на „Windows 11“.

Related posts

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin

ВИДЕО: SpaceX објави анимација од слетувањето на ракетата Starship на Марс

ninja

Роботи-работници, еве што можат новите хуманоиди на Тесла

admin

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Обичниот iPhone ќе биде без овие функции и во следните две генерации

ninja

Leave a Comment