22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Албанија избира локална власт

По еден месец кампања каде политичката реторика полна со обвинувања и меѓусебни вербални напади доминираше на изборните средби, денеска 44-те субјекти кои се натпреваруваат за пратеничките мандати на 14 мај мора да го почитуваат изборниот молк.

Право на гласање во недела имаат 3.650.550 албански државјани, од кои 122.545 првпат гласаат, додека 1.111 граѓани не се запишани во списоците поради декриминализација. Низ земјата ќе има 5.213 Гласачки центри кои ќе бидат отворени од 07:00 до 19:00 часот. Најновиот центар беше отворен со судска одлука од 12 мај во затворот Белши.

Кандидатите во неделната трка се 23.907, од кои 144 се кандидати за градоначалник, а останатите се кандидати за општински советници. Има 12 независни кандидати за градоначалник и само 2 коалиции.

Во неделата 3 општини се согласија за пилотско електронско гласање и броење во општина Елбасан, Камза и Вора. Во второто, технологијата се користеше и на делумните избори од 6 март 2022 година.

Комесарот Челибаши, кој ја гарантираше тајноста на гласањето, најави дека резултатите во овие три општини ќе бидат објавени 30 минути по затворањето на процесот на гласање.

Во моментов, 60 од 61 општина во земјата се управувани од Социјалистичката партија, откако опозицијата ги бојкотираше локалните избори во 2019 година.

Related posts

Ахмети: По изборите можна е национална влада за уставни измени

admin

ЗГОЛЕМЕНОТО КИНЕСКО ВЛИЈАНИЕ ТРЕБА ДА ГО ВКЛУЧИ ЦРВЕНИОТ АЛАРМ

ninja

Алармот на ДУИ индицира дека „планот на Заев“ не е мртов?

admin

ВМРО-ДПМНЕ: Ставот останува непроменет – нема уставни измени под бугарски диктат

admin

„Не можам да верувам дека зборувам за мојата мртва ќерка“: Потресна исповед на таткото на младата аргентинка која загина во Приштина

admin

Законот за игри на среќа не помина во Собранието

admin