9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Ахмети за првпат јавно се обраќа на македонски

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, со видео порака на македонски јазик го честита денешниот празник Свети Кирил и Методиј, пишува 360stepeni.mk.

„Во духот на мултиетничкото оопштество во кое заедно живееме, да се потсетиме на овој важен ден дека заеднички ја преземаме обврската да ја зачуваме, негуваме и унапредиме меѓународната артикулација на македонски јазик на ист начин како што тоа го правиме и за посебноста на македонскиот идентитет“.

 

Related posts

Вагнер го запре бунтот, но покажа колку е слаб Путин

admin

ЕУ ќе и додели на Турција 400 милиони евра за санација на последиците од земјотресите

admin

Пендаровски со втора реакција: Чудно е зошто ВМРО-ДПМНЕ не разбира што се случило во петокот

admin

АПЕЛАЦИОНИОТ СУД ЈА УКИНА ПРЕСУДАТА ЗА „ТАРГЕТ -ТВРДИНА“

ninja

Сексуален скандал ја тресе Албанија, инволвиран член од партијата на Рама

admin

Холандија, Грција, Австрија и Ирска со највисока смртност во ЕУ

admin