13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Бахмут падна под целосна контрола на Вагнер, Зеленски: „Русите уништиле сè“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата изјави дека Бахмут е „само во нашите срца“, неколку часа откако руското Министерство за одбрана објави дека силите на приватната армија Вагнер, со поддршка на руските војници, го зазеле градот во источна Украина, пренесува Инбокс7.

Зборувајќи заедно со американскиот претседател Џо Бајден на самитот на Групата седум во Хирошима, Јапонија, Зеленски рече дека Русите уништиле „сè“. „Треба да разберете дека нема ништо“, рече тој.

„За денес, Бахмут е само во нашите срца“, рече тој. „Нема ништо на ова место“.

Изјавата на руското министерство на каналот Телеграм дојде околу осум часа по сличната објава на шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин. Украинските власти тогаш соопштија дека борбите за Бахмут продолжуваат.

Осуммесечната битка за Бахмут беше најдолгата и веројатно најкрвавата во конфликтот во Украина.

Коментарите на Зеленски дојдоа кога Бајден најави уште 375 милиони долари помош за Украина, која вклучува повеќе муниција, артилерија и возила.

„Му се заблагодарив за значајната финансиска помош за (Украина) од (САД)“, напиша Зеленски на Твитер подоцна.

Аналитичарите за агенцијата АП рекоа дека руската победа во Бахмут веројатно нема да го промени бранот во војната.

Руското заземање на последниот преостанат терен во Бахмут „не е тактички или оперативно значајно“, изјави доцна во саботата аналитичкиот центар со седиште во Вашингтон. Институтот за проучување на војната рече дека преземањето контрола врз овие области „не им дава на руските сили оперативно значаен терен за да продолжат со офанзивните операции“, ниту пак „да се одбранат од можни украински контранапади“.

Користејќи го името на градот од советската ера, руското министерство рече: „Во тактичката насока Артјомовск, јуришните тимови на приватната воена компанија Вагнер со поддршка на артилерија и авијација на јужната борбена група го завршија ослободувањето на градот Артјомовск. ”

Руските државни новински агенции ја цитираа прес-службата на Кремљ дека претседателот Владимир Путин „им честита на јуришните одреди Вагнер, како и на сите војници на единиците на руските вооружени сили, кои им ја дадоа потребната поддршка и заштита на страните, за завршувањето на операцијата за ослободување на Артјомовск“.

Related posts

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

admin

Учебната година пред крај, дел од учебниците уште ги нема

admin

Путин им нареди на руските сили за нуклеарно одвраќање да бидат во состојба на подготвеност

ninja

Патот од Тетово до Призрен децениско ветување како пругата до Бугарија

admin

НАТО ЌЕ ЈА ПОДОБРУВА ИНФРАСТРУКТУРАТА, МАКЕДОНИЈА НЕ Е ПРИОРИТЕТ

ninja

Харадинај: Курти уште денеска да поднесе оставка, премал е да ја смени ориентацијата на Косово

admin