36.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Бајден поддржа обука на украински пилоти за борбените авиони Ф-16

Претседателот Џо Бајден ги поддржа плановите за обука на украински пилоти на борбени авиони Ф-16 од американско производство, според две лица запознаени со ова прашање, додека тој се договара со лидерите на најмоќните демократски држави во светот за плановите за заострување на казните кон Русија за нејзината 15-месечна инвазија на Украина, објави Асошеитед прес.

Лидерите на Г7 се состанаа во Хирошима, каде претседателот Володимир Зеленски в недела треба да им се придружи на неговото најдалечно патување од неговата земја од почетокот на војната во февруари минатата година.

Лидерите за првпат слушнаа за поддршката на Бајден за обука на украински пилоти на напредни борбени авиони, како претходник за испраќање на авионите во Украина.

Лидерите на Г7, исто така, најавија нови санкции кон Москва, како и планови за подобрување на ефективноста на постоечките финансиски казни кои треба да ги ограничат воените напори на претседателот Владимир Путин.

Лидерите на Г7 ветија дека „ќе застанат заедно против илегалната, неоправдана и неиспровоцирана агресивна војна на Русија против Украина“.

„Русија ја започна оваа војна и може да ја заврши оваа војна“, рекоа тие.

Обуката на Ф-16 треба да се спроведе во Европа и најверојатно ќе започне во наредните недели.

Но, Бајден им рече на лидерите дека одлуките за тоа кога, колку и кој ќе ги обезбеди борбените авиони од четвртата генерација за Украина да ги користи во битка, ќе бидат донесени во следните месеци додека трае обуката.

Извор: АП

Related posts

Кои министерства и општини трошат струја прекумерно?

ninja

Кои земји ги критикуваа израелските напади врз Газа?

admin

Се повлекува ли Ердоган од политиката?

admin

СКОПЈЕ И СОФИЈА БЛИСКУ ДО ДОГОВОР – ЗА ДВЕ ГОДИНИ ЌЕ СЕ ИЗМЕНИ УСТАВОТ!?

ninja

Бугарија да одзема државјанства заради говор на омраза

admin

Мицковски најавува дека нема да ги гласа уставните измени: Ковачевски да внимава, да не се редефинира државата

admin