2 март, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Бајден поддржа обука на украински пилоти за борбените авиони Ф-16

Претседателот Џо Бајден ги поддржа плановите за обука на украински пилоти на борбени авиони Ф-16 од американско производство, според две лица запознаени со ова прашање, додека тој се договара со лидерите на најмоќните демократски држави во светот за плановите за заострување на казните кон Русија за нејзината 15-месечна инвазија на Украина, објави Асошеитед прес.

Лидерите на Г7 се состанаа во Хирошима, каде претседателот Володимир Зеленски в недела треба да им се придружи на неговото најдалечно патување од неговата земја од почетокот на војната во февруари минатата година.

Лидерите за првпат слушнаа за поддршката на Бајден за обука на украински пилоти на напредни борбени авиони, како претходник за испраќање на авионите во Украина.

Лидерите на Г7, исто така, најавија нови санкции кон Москва, како и планови за подобрување на ефективноста на постоечките финансиски казни кои треба да ги ограничат воените напори на претседателот Владимир Путин.

Лидерите на Г7 ветија дека „ќе застанат заедно против илегалната, неоправдана и неиспровоцирана агресивна војна на Русија против Украина“.

„Русија ја започна оваа војна и може да ја заврши оваа војна“, рекоа тие.

Обуката на Ф-16 треба да се спроведе во Европа и најверојатно ќе започне во наредните недели.

Но, Бајден им рече на лидерите дека одлуките за тоа кога, колку и кој ќе ги обезбеди борбените авиони од четвртата генерација за Украина да ги користи во битка, ќе бидат донесени во следните месеци додека трае обуката.

Извор: АП

Related posts

Кога Лукашенко го повика Пригожин, германските шпиони ги прислушувале

admin

Само 17 пратеници “за”: Зошто пропадна обидот за амнестија?

admin

Ако ми го чепкате Вулин, отидовме во БРИКС!

admin

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin

Скандалозен прекин на емисијата “Само вистина”, Мирчевски го избрка Рамадани од студиото

admin

Дезинформациите доведоа до недоверба во лекарите, терапијата и вакцините

admin