13.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
СВЕТ

Бајден предупредува на „злобните сили“ кои се обидуваат да го поништат расниот напредок

Претседателот Џо Бајден во саботата изјави дека белата надмоќ е „најопасната терористичка закана за нашата татковина“ и ја предупреди претежно црнечката публика дека „злобните сили“ прифатени од неговиот претходник и наводниот предизвикувач се обидуваат да ги променат генерациите на расен напредок во Америка.

Бајден никогаш не го именуваше поранешниот претседател Доналд Трамп во неговото понекогаш остро почетно обраќање пред дипломираните студенти на Универзитетот Хауард, најпрестижниот историски колеџ на црнците во нацијата. Тој, сепак, алудираше на минатите изјави на Трамп за да го поврзе со расистички елементи во американското општество и да сугерира дека претседателската кампања што штотуку започна ќе одреди дали правдата ќе надвладее над омразата, стравот и насилството.

„Има такви кои демонизираат и ги спротивставуваат луѓето“, рече г-дин Бајден. „И има такви кои ќе направат сè и сешто, без разлика колку се очајни или неморални, за да ја задржат власта. Тоа никогаш нема да биде лесна битка. Но, јас го знам ова – најстарите, најзлобните сили можеби веруваат дека ќе ја одредат иднината на Америка. Но тие грешат. Ние ќе ја одредиме иднината на Америка. Вие ќе ја одредите иднината на Америка“.

Related posts

Неверојатно: Авион на Wizz Air полн со патници слета на непозната локација

admin

Во само една акција Сингапур конфискува имот вреден над 2 милијарди долари

admin

Бајден: Хамас и Путин имаат иста цел-да ја уништат демократијата

admin

Пронајдени отпадоци од авион Ф-35 во Јужна Каролина откако пилотот се катапултирал

admin

Германија – колкав дел од платата ви оди за кирија?

admin

Хамас вели дека во нападите на Израел врз бегалскиот камп загинале повеќе од 195 луѓе

admin