23.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

Бил Гејтс вели дека вештачката интелигенција ќе ги застари Amazon и Google Search

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс вели дека верува дека која и да е компанија што ќе излезе на врвот во трката за вештачка интелигенција веројатно ќе ги исфрли од употреба Amazon и Google Search.

Се разбира, ова е истиот човек кој исто така во март рече дека вештачката интелигенција може да „излезе од контрола“ и да одлучи „луѓето се закана“, така што неговите пораки се малку измешани.

Говорејќи на настанот на Goldman Sachs и SV Angel на тема вештачка интелигенција во Сан Франциско, Гејтс рече: „Кој и да победи на личниот агент, тоа е голема работа, бидејќи никогаш повеќе нема да отидете на страница за пребарување, никогаш нема да отидете на  страница за продуктивност, никогаш повеќе нема да одите во Амазон“.

Тој верува дека овој помошник за вештачка интелигенција ќе ги разбере потребите и навиките на нивната личност и, на пример, „ќе ги чита работите што немате време да ги прочитате“.

Related posts

Кој стави дамка на најважниот настан во државата – еден од најголемите донатори на ДУИ кој ја доби набавката, Османи или јавноста?

admin

ВО ЖИВО Ковачевски, Абазовиќ и Брегу: Регионална соработка е предуслов за развој

admin

Аферата „Тајни имоти“ засега без имиња на високи позиции

ninja

Судир во Брисел за проширувањето до 2030, демотивација во Скопје за уставните измени

admin

Незири за ТВ24: Ако нема друг начин, останува уставните измени да се изгласаат на балкански начин како Преспанскиот договор

admin

ЗОШТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ПРОДОЛЖУВА ДА БИДЕ ЗАВИСНА ОД РУСКИОТ ГАС?

admin