27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
РЕГИОН

Бугајски: Западот со трипартитен план за Балканот, Белград-Загреб-Тирана центри на моќ, останатите под нивно влијание

Вашингтон, се чини, остана без веродостојни идеи за решавање на новите конфликти во регионот. Наместо да го спречат пансербизмот и да ги зауздаат ​​хрватските и албанските еквиваленти, некои функционери наивно веруваат во еден вид регионален „мултиполаризам“ во кој помалите држави се подредени на политиките на поголемите регионални сили, вели во интервју за Данас, Јанус Бугајски, висок соработник во Фондацијата Џејмстаун во Вашингтон.

Бугајски, како што пренесува Инбокс7, неодамна во колумна за istraga.ba напиша дека досега се предлагаат различни планови за решавање на конфликтите, меѓу кои и размена на територии и прилагодување на границите со цел да се изградат похомогени етнички држави, но без никаков успех поради стравувањата дека тоа би можело да ги забрза новите вооружени конфликти.

И покрај тоа, пишува Бугајски, случувањата во изминатата година укажуваат дека Вашингтон и Брисел можеби смислиле план за ново регионално решение – трипартитен план чија цел е да ги награди Белград, Загреб и Тирана со политичко и економско влијание врз послабите соседни држави и подиректна контрола врз сродното население во соседните земји.

Според планот, пишува колумната, Србија во голема мера би доминирала над српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, дури и без формална поделба и анексија.

„Ваквиот план е евидентен во изборните манипулации во БиХ, притисоците за воспоставување српска политичка автономија на Косово и предавството на најверниот прозападен лидер Мило Ѓукановиќ во Црна Гора. Таквиот план ќе предизвика нови конфликти кои можат да доведат до вооружени конфликти бидејќи Бошњаците, Црногорците и Косовците ќе го гледаат како обид за елиминирање на нивната државност и стеснување на нивниот национален идентитет“, вели Бугајски.

 

Related posts

Ердоган ја постави новата влада, елиминирани трите претенденти за негов наследник

admin

КУРТИ ЗА ЗСО: СРБИЈА САКА КАФЕ БЕЗ ФИЛЏАН

ninja

Германија ги стопира проектите во Република Српска

admin

СПАК побара апсење на Ахметај

admin

МВР на Косово: Нападите на северот од Косово се оркестрирани и диригирани од Белград

admin

Мајката на Коста К. опиша што се случило утрото на масакрот: Беше малку бавен

admin