31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Дали забраната за руски дијаманти ќе биде ефективна?

Велика Британија објави забрана за руски дијаманти бидејќи ги заострува санкциите поради руската војна во Украина, пишува ББС, пренесува Инбокс7.

Земјите од блокот Г7, исто така, сакаат да бидат во можност да ги следат скапоцените камења за да го блокираат рускиот извоз додека се обидуваат да го ограничат протокот на готовина во воените ковчези на Русија.

Но, колку овие шеми ќе бидат ефективни и дали може да има несакани последици?

Колку е важен извозот на руски дијаманти?

Руската трговија со дијаманти, вредна околу 4 милијарди долари годишно, сочинува мал дел од нејзиниот вкупен извоз.

Пред инвазијата на Украина, вкупниот извоз на Русија достигна 489,8 милијарди долари во 2021 година, според централната банка, а нафтата и гасот сочинуваат 240,7 милијарди долари од тоа.

Сепак, Русија е најголемиот светски извозник на дијаманти по обем, а потоа следат африканските земји.

Државната компанија “Алроса” доминира во руското ископување дијаманти – и таа ископала речиси една третина од дијамантите во светот во 2021 година.

Добивката од Алроса навистина се влева во воените фондови на Кремљ, според Ханс Меркет, истражувач од Меѓународната информативна служба за мир – но таа не е ни приближно важна како нафтата и гасот.

Зошто Г7 сака да ги следи руските дијаманти?

Западните земји сакаат да го прекинат овој прилив на приходи како дел од напорите за попречување на војната на Русија.

Сепак, светската трговија со дијаманти е сложена и нема транспарентност.

Дијамантите можат да се менуваат 20 до 30 пати помеѓу рудникот и пазарот, рече г-дин Меркет.

Обично скапоцените камења минуваат низ главните глобални центри Антверпен, Дубаи, Мумбаи и Рамат Ган, кој е во близина на Тел Авив.

Трговците ги оценуваат камењата за карат (тежина), боја, јасност и сечење – со различни трговци кои бараат различни атрибути.

Потоа ги земаат преостанатите скапоцени камења, ги мешаат и ги продаваат – и процесот се повторува.

Трговците и фирмите љубоморно чуваат од каде ги набавуваат своите дијаманти – тоа е нивниот „таен сос“, според Тобиас Корминд, управен директор на онлајн златарот 77 Diamonds.

Но, главните играчи во индустријата би можеле да ја ограничат трговијата со руски дијаманти доколку се соберат заедно, рече тој.

Како може да се ограничи протокот на руски дијаманти?

САД веќе воведоа санкции за да се обидат да го забранат извозот на руски дијаманти.

Сепак, постои „голема дупка“ овде, рече г-дин Корминд.

Ограничувањата се однесуваат на грубите дијаманти – но откако ќе се исечат и полираат, земјата на потекло повеќе не е важна.

Луѓето во земјите од Г7 купуваат околу 70% од светските дијаманти – така што забраната на Г7 може да има ефект, ако може да се следи дијамантите, рече г-дин Меркет.

Сепак, забраната на Г7 ќе значи дека дијамантите најверојатно ќе се слеваат на други пазари во Кина и Индија, рече г-дин Корминд.

Следењето на дијамантите ќе го олесни ограничувањето на тој проток.

Како може да се следат дијамантите?

Веќе постои шема за обид за ограничување на „крвавите дијаманти“ кои се користат за поттикнување конфликти, наречена Кимберли процес, каде државите потврдуваат дека дијамантите се „без конфликти“.

Сепак, тоа не дозволува дијамантите да се трагаат до земјата на потекло.

Г-дин Меркет рече дека наједноставниот начин за следење на дијамантите би бил да се прошири овој процес за да вклучи документација од каде доаѓаат камењата.

Исто така, постојат технологии кои означуваат камења, а се развива и една која може да ги скенира за да го провери нивното географско потекло.

Какви ефекти би имала забраната?

Поголемиот дел од руските дијаманти завршуваат во Индија, каде што има главен центар за сечење и полирање во Сурат.

Помалите бизниси со дијаманти во градот веќе настрадаа, делумно поради забраната од САД.

Во Африка, локалните рударски операции профитираа откако американските санкции го погодија рускиот извоз. Сепак, многу африкански производители на рударство не се подготвени да се вклучат во шемата за следливост, рече г-дин Меркет, и може да бидат исклучени ако се донесе.

Во Ангола, руската Алроса има значителен удел во рударството, а заострувањето на санкциите може да ги погоди локалните фирми.

За Европа, следливоста треба да биде „непропустлива, научна [и] меѓународна“, рече Том Нејс, шеф за односи со медиумите во Светскиот центар за дијаманти во Антверпен.

Ако не, Европа ризикува да изгуби 40 милијарди долари во трговијата годишно на места кои немаат рамка за справување со перење пари и тероризам, рече тој.

Тој додаде дека санкциите на Британија „нема да имаат влијание врз продажбата на руски дијаманти“, бидејќи претставува помалку од 1% од глобалната трговија со дијаманти.

Портпаролот на британската влада рече дека ќе работи со клучните партнери за да помогне во ограничувањето на руската трговија со дијаманти, „вклучително и преку технологии за следење“.

Related posts

Нагел: Десничарскиот екстремизам – закана за економијата

admin

Џафери мандатар, Митрески претседател на Собрание

admin

Независност 32 години: Каде бевме, до каде стигнавме?

admin

Синдикатот на М-НАВ обвинува за инцидент, МВР истражува

admin

Трансфер на Кумановската група од Диво Насеље во Косово нема засега – потврди Министерството за правда

admin

Кога Лукашенко го повика Пригожин, германските шпиони ги прислушувале

admin