18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
РЕГИОН

Две странски туристи го загубија животот во Албанија

Двајца туристи, еден Французин и еден Белгиец, го загубија животот за време на експедиција на Валбонските Алпи во Албанија. Бетс Мирте, 25 години од Белгија и Џоана Блокај со француско потекло патувале без придружба на соодветни водичи во областа на превојот Валбона, пишува Панорама,  пренесува Инбокс7.

Како резултат на тешкиот терен и атмосферските услови пропратени со густа магла, двете жени завршија во провалија. Ако тоа не беше доволно, имаше и лавина во областа која ги зароби.

На помош на полициските служби излегла и алпската екипа на силите за брза интервенција во Скадар, која поради многу тешкиот терен и лошото време, од страна на полициски службеници на местото на настанот било невозможно да се извлечат телата од провалија.

Мртвите тела на двајцата туристи беа извлечени со тешкотии поради лошите временски услови, бидејќи ниту хеликоптерот не можеше да влезе на теренот.

Тие се пренесени во мртовечница за да се изврши соодветна обдукција.

Областа е позната по инцидентите со смртни последици на странските туристи, бидејќи тие често патуваат без придружба на локални експерти од областа.

Related posts

ЕУ И АЛБАНИЈА ОДРЖАА СОВЕТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА

ninja

КУРТИ ЗА ЗСО: СРБИЈА САКА КАФЕ БЕЗ ФИЛЏАН

ninja

КУРТИ – РАЗГЛЕДУВАМЕ МОДЕЛИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ЗАЕДНИЦА НА СРПСКИ ОПШТИНИ

ninja

Влада Борисов-Петков во Софија, помека политика кон Скопје

admin

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

admin

САД обвинети за повлекување од НАТО сојузникот Албанија, додека Русија сака да го зголеми регионалното влијание

admin