4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Договорот со „Бектел и Енка“ ги „потона“ антикорупционерите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) го добила договорот на владата со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ за изградба на Коридорот 8 и 10д, јавува Инбокс7.

Претседателската на ДКСК, Билјана Ивановска, рече денес дека за овој случај ангажиран е поголем тим со строго одвоени задачи.

„Сега задачите се поделени на советници. Имаме неколку советници и дел од нив работат во сегментот на јавните набавки, дел за работи поврзани со работните односи, дел се вклучени како истражители и дел работат во анализа на закони, чии измени се во собраниска процедура и мора да бидат одобрени. Верувајте бара повеќе време и анализи“, изјави Ивановска.

Ивановска рече дека не може да даде точен датум кога ќе завршат анализите, а додаде дека антикорупцискиот тим работи максимално посветено.

 

Related posts

Дали државата планира стратегија со која ќе стане рударска колонија на ЕУ?

admin

АЛИЈАНСА СО НАД 30-ТИНА ДИРЕКТОРСКИ МЕСТА-ЕДНА БОГАТА ФИРМА И ПРЕТЕЖНО ЗАГУБАРИ

ninja

Македонија со 4 милијарди евра ќе се ослободува од јагленот

admin

Зеленски појасни дека Бакхмут не е под руска контрола:„Русија ќе ја почувствува нашата контраофанзива“

admin

Вучиќ: Курти поттикнува нестабилност и во Северна Македонија

admin

КОЛКАВИ ХОНОРАРИ ЌЕ ЗЕМААТ КООРДИНАТОРИТЕ НА КОРИДОРОТ 8 И 10Д?

admin