18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ДУИ го поздрави усвојувањето на законите и порача:”КОРИДОРИТЕ ЌЕ СЕ ГРАДАТ!”

Демократската унија за интеграција (ДУИ), преку соопштение до јавноста, ја поздравува денешната одлука на Собранието да ги одобри законите кои “го отвораат патот за поевтина и побрза изградба на Коридорот 8 и 10Д, најголемите инфраструктурни проекти во историјата на државата.”

“Денешната одлука на мнозинството пратеници, кои со својот глас ставија крај на тенденциозната блокада на опозицијата, која за жал реши да се построи против овој капитален проект, обидувајќи се по секоја цена да го оцрни и покрај тоа што ја има големата поддршка од Соединетите Американски Држави.”

“Опозицијата на чело со Мицкоски реши да гласа против проектот што значи нова димензија на развој и ефикасна циркулација, но сепак нема да успее да го држи во заложништво економскиот развој на државата, КОРИДОРИТЕ ЌЕ СЕ ГРАДАТ!”, се нагласува во изјавата на ДУИ.

Според партијата, историјата денеска ќе ги памети оние кои гласаа „за“ правилна кауза за развој, како што ќе ги памети и оние кои се построија против оваа кауза и на штета на граѓаните.

“Владата, чиј дел е Демократската унија за интеграција, има примарен фокус на реализацијата на коридорите и сите нејзини експоненти остануваат транспарентно отворени за јавноста на секој чекор од постапките за реализација на најголемата инфраструктурна инвестиција во историјата на земјата.”, се вели во соопштението.

Related posts

Расте притисокот за оставка на Љубомир Јовески

admin

ПРОВЕРКИ НА ТЕРЕН – СЕ ПОЧИТУВА ЛИ ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ?

ninja

БОРЕЛ ЌЕ ГИ ПОСЕТИ АЛБАНИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

ninja

РУСИЈА ОТВОРИ КРИВИЧНА ПОСТАПКА ПРОТИВ СУДОТ ВО ХАГ

ninja

Која е Билјана Ангелова, новата ректорка на Универзитетот „Св.Кирил и Методиј“?

admin

Нетранспарентноста во јавните набавки, „главоболка“ за компаниите: Бизнисмените ретко се жалат кога се незадоволни од тендерите

admin