16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Зеленски појасни дека Бакхмут не е под руска контрола:„Русија ќе ја почувствува нашата контраофанзива“

Пркосниот Володимир Зеленски инсистираше на тоа дека Бахмут „не е окупиран“ од Русија, откако платеничка група поддржана од Москва ја презеде контролата, јавува ББС.

Украинскиот претседател зборуваше за време на посетата на Хирошима, Јапонија, на самитот на Г7.

На прес-конференцијата на последниот ден од Самитот, г-дин Зеленски одби да даде прецизни детали, но рече дека градот „од денес не е окупиран“ од Русија.

„Нема две или три толкувања на тие зборови“, рече тој, по претходната конфузија околу неговите забелешки за статусот на градот.

Откако пристигна во Јапонија со голема помпа во саботата, следниот ден г-дин Зеленски го посети Меморијалниот парк на мирот во Хирошима со јапонскиот премиер Фумио Кишида – чии роднини загинаа кога САД лансираа атомска бомба врз градот во 1945 година.

Зеленски положи венец за загинатите во нападот.

По состанокот со г-дин Кишида, тој влезе во аудиториумот во паркот за мир за да разговара со новинарите.

Кога влегуваше, еден новинар од задната страна на собата извика: „Слава Украина“ (слава на Украина). Г-дин Зеленски кимна со главата.

Тој повлече неколку паралели меѓу Хирошима и Украина, велејќи дека сликите од јапонскиот град во урнатини по нападот со атомска бомба го потсетуваат на денешниот Бахмут. Тој вети дека ќе има слична „обнова и обнова“ на Украина.

„Сега Хирошима го обнови нивниот град, а ние сонуваме да ги обновиме нашите градови“, рече тој.

Претходно имаше одредена конфузија околу статусот на Бахмут, откако г-дин Зеленски рече дека „денес Бахмут е само во нашите срца“.

Неговиот кабинет подоцна појасни дека тој не рекол дека градот паднал.

Највисокиот украински генерал подоцна рече дека силите на Киев напредувале на периферијата на Бахмут и дека се поблиску до „тактичко опкружување“ на градот.

Аналитичарите велат дека Бахмут има мала стратешка вредност за Москва, но неговото заземање би било симболична победа за Русија по најдолгата битка од војната во Украина досега.

Двете страни се борат за градот од август.

Западните власти проценуваат дека меѓу 20.000 и 30.000 руски војници биле убиени или ранети во Бахмут, додека украинската војска исто така платила висока цена.

Во видеото објавено во саботата, г-дин Пригожин на Вагнер рече дека неговите сили имаат контрола врз целиот град, иако Украина брзо го демантираше тоа.

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека сите војници кои се истакнале ќе добијат државни награди.

Силите на Вагнер го предводеа нападот врз Бахмут, а г-дин Пригожин често го критикуваше руското Министерство за одбрана што не им обезбедува на своите борци соодветни резерви.

Тој претходно тврдеше дека неговите сили го зазеле Бахмут, или поголемиот дел од него, само за битката да продолжи.

Војната во Украина доминираше на тридневниот самит на лидерите на Г7 во Јапонија, при што Зеленски се сретна со неколку светски лидери за да лобира за поголема поддршка.

Неговата упорност се исплатеше. На самитот, САД објавија дека ќе им дозволат на своите западни сојузници да ја снабдуваат Украина со напредни борбени авиони, вклучително и Ф-16 од американско производство.

Сепак, сè уште ниту една земја не се обврзала да ги снабдува авионите на Украина.

Запрашан од Би-Би-Си колку е сигурен дека ќе добие Ф-16 од своите сојузници, г-дин Зеленски рече: „Ќе работиме на тоа, сигурен сум… Не можам да ви кажам колку – ова не е тајна, ние навистина не не знам.”

Би-би-си го праша и кога ќе започне неговата одложена пролетна контраофанзива.

„Русија ќе почувствува кога ќе имаме контраофанзива“, одговори тој.

На самитот се разговараше и за други прашања, вклучително и загриженоста за зголеменото влијание на Кина.

И Кина и Русија луто одговорија на самитот и неговите резултати, при што Пекинг ја обвини Г7 дека ја „оцрнува и напаѓа“ Кина.

Руското Министерство за надворешни работи го опиша самитот како „пропагандно шоу“ кое „ја разгорува антируската и антикинеската хистерија“.

Related posts

Постапката за измени на Уставот почнува, Џафери ги кажува можните сценарија

admin

Ковачевски: Границата со Албанија само со едно застанување

admin

Се иселиле млади колку едно Куманово: Населението во државата сѐ повеќе старее

admin

Европската комисија го истражува договорот за гас меѓу Бугарија и Турција

admin

С.Македонија го одби барањето на Украина за донација на воена опрема

admin

Командант на КФОР: Да не интервениравме во Косово, сега ќе ги оплакувавме мртвите

admin