29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСЦЕНА

Зошто Северна Македонија, Бугарија и Русија не се натпреваруваат на Евровизија оваа година?

Оваа недела, Ливерпул е домаќин на илјадници меѓународни гости додека започнува Изборот за песна на Евровизија 2023 година.

И покрај победата на Украина на минатогодишното натпреварување, градот во Обединетото Кралство ќе го приреди шоуто во нивно име бидејќи континуираната војна со Русија го оневозможува поставувањето таму.

Настаните во Ливерпул Арената ќе пречекаат 37 нации оваа година, наспроти 40 во 2022 година.

Меѓу земјите кои нема да се појават се Северна Македонија, Бугарија и Црна Гора, како и Русија втора година по ред.

Како што пишува притански Индипендент, на Русија и беше забрането да се натпреварува во 2022 година по нејзината инвазија на Украина. Одлуката за забрана беше потврдена од Европската радиодифузна унија за 2023 година.

Секој национален радиодифузер треба да плати такса за учество на Евровизија, чиј износ зависи од големината на државата.

Како голема земја, Русија беше главен финансиски придонесувач на натпреварот. Без него, од другите земји беше побарано да платат повеќе за да ги надоместат средствата.

Дополнителен фактор во изборот на некои земји да се поклонат од овогодинешната постапка е енергетската криза и кризата на трошоците за живот како резултат на тоа во Обединето Кралство, што го прави престојот во земјата домаќин непривлечна перспектива.

„Ваквата одлука е во најдобар интерес на граѓаните, имајќи ги предвид зголемените трошоци поради енергетската криза…како и зголемената котизација за учество“, се вели во соопштението на Македонската радио телевизија (МРТ). „Оваа одлука ќе овозможи заштеда на средства кои треба да се издвојат за престој на македонската делегација во Ливерпул.“

Во соопштението, црногорскиот јавен сервис РТЦГ ги наведе плановите за користење на парите што би ги потрошиле на Евровизија за нивните национални проекти.

RTCG рече: „Покрај значителните трошоци за регистрација, како и трошоците за престој во Велика Британија, се соочивме и со недостаток на интерес од спонзорите, па решивме постоечките ресурси да ги насочиме кон финансирање на тековните и планираните национални проекти“.

Оваа година Меј Мулер ќе ја претставува Велика Британија. Дознајте се што треба да знаете за неа овде. /Инбокс7

Related posts

ХАОС НАМЕСТО РЕД СО НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПЛАТИ ВО ЈАВНИОТ СЕКТОР

ninja

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

Касами ја честита победата на Албанија против Молдавија

admin

Зеленски: Се случува контраофанзива на Украина, пренесете му на Путин дека моите генерали се оптимисти

admin

Османи: Ќе излеземе од владата ако ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени

admin

Саразин: Не го „мачев“ Мицковски, уставните измени да се изгласат час поскоро

admin