20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТСЦЕНА

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

Илон Маск му рече на Дејвид Фабер од CNBC во вторникот дека не му е грижа дали неговите запаливи твитови ги исплашат потенцијалните купувачи на Тесла или огласувачите на Твитер.

„Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде“, рече Маск, сопственик на Твитер.

Маск со години твиташе контроверзни ставки, вклучително и теории на заговор и коментари што неговите критичари ги нарекоа генерално дискриминаторски.

Неговата одбрана дојде откако Маск наиде на обновени критики за твитот во кој го спореди либералниот милијардер и демократски донатор Џорџ Сорос со негативецот на „Икс-мен“, Магнето, еврејски преживеан од Холокаустот.

„Тој сака да ја уништи самата структура на цивилизацијата. Сорос го мрази човештвото“, напиша Маск во понеделникот на Твитер.

Маск претходно го критикуваше Сорос, чија семејна канцеларија, Сорос фонд менаџмент, неодамна го намали својот удел во Тесла. Сорос, кој исто така е Евреин, е омилена мета на десничарските експерти и политичари и често е предмет на антисемитски напади. Сорос и неговото семејство избегале од нацистите за време на Втората светска војна.

 

Критичарите рекоа дека твитовите на Маск за Сорос одговараат на поголема шема на напади врз 92-годишниот инвеститор и демократски донатор. „Споредувањето на Маск со Сорос со Магнето не е случајно; тоа е знак на штетните антисемитски тропи на еврејската глобална контрола“, твитна Алекс Голденберг, аналитичар во Истражувачкиот институт за зараза на мрежата. Израелското Министерство за надворешни работи, исто така, рече дека твитовите на Маск имаат „антисемитски призвук“.

Related posts

ЧАВУШОГЛУ – ДОКОЛКУ АТИНА НЕ САКА МИР, АНКАРА ЌЕ НАПРАВИ СÈ ШТО Е ПОТРЕБНО

ninja

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

Бајден и Мекарти постигнаа пробен договор за плафонот на американскиот долг

admin

ОДЛОЖУВАЊЕТО НА ЕВРООБВРЗНИЦАТА МОЖЕ ДА НÈ ЧИНИ МИЛИОНИ ЕВРА

ninja

Албанија избира локална власт

admin

МЕЦОЛА – РАЗГОВОРИТЕ ЗА ЧЛЕНСТВОТО НА УКРАИНА ВО ЕУ ТРЕБА ДА ЗАПОЧНАТ ГОДИНАВА

ninja