12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

Има ли листа на бугарски државјани на кои им е забранет влез?

Министерството за внатрешни работи не одговара конкретно дали има список на бугарски државјани на кои им е забранет влез во Северна Македонија. Велат дека се спроведувал Законот за странци. Бугарскиот шеф на дипломатијата тврди дека граничните власти кои не им дозволиле влез на бугарските државјани на 6 мај ги известиле дека се на црна листа.

Дали на странски државјанин ќе му биде одбиен влез во Северна Македонија одлучува исклучиво Министерството за внатрешни работи, а мерка „забрана за влез“ може да изрече МВР, надлежен суд или други органи во рамките на законските надлежности. Ова е образложението на македонското Министерство за внатрешни работи откако пред неколку дена не им беше дозволен влез во Северна Македонија на европратеникот Андреј Ковачев, претседателот на фондацијата „Бугарска Меморија“ Милен Врабевски и на други тројца бугарски државјани.

На конкретните прашања на Радио Слободна Европа: дали има други случаи на бугарски државјани на кои од 2020 година не им бил дозволен влез во Северна Македонија и ако има кој бил мотивот да не им се дозволи влез и дали постои список на бугарски државјани на кои им е забрането да влезат во земјава, од МВР одговорија:

„Полициските службеници секојдневно извршуваат проверки на граничните премини на лица – странски државјани кои остваруваат влез во Република Северна Македонија, односно го испитуваат исполнувањето на условите за влез во РСМ предвидени во Законот за странци. Согласно член 11 од Законот за странци се остварува и влез во Република Северна Македонија. Доколку странецот не ги исполнува условите за влез и не припаѓа на исклучоците определени со наведениот закон, му се одбива влез“, се вели во одговорот од МВР.

Македонските власти не им дозволија влез на бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, претседателот на фондацијата „Бугарска Меморија“ Милен Врабевски и на други тројца бугарски државјани на македонска територија на 6 мај за да присуствуваат на настан во спомен на бугарските војници загинати за време на Балканските војни кај Ново Село.

Министерот за надворешни работи на Бугарија Иван Кондов вчера изјави дека лицата на кои не им бил дозволен влез во Северна Македонија се наоѓаат на црна листа.

„Во известувањата доставени до бугарските државјани од граничните власти на Северна Македонија, експлицитно е наведено дека во граничниот систем на нашата соседна земја се наоѓаат на забранета листа“, рече Кондов на брифинг со новинарите во Софија.

Целиот текст прочитајте го ТУКА!

Related posts

Пинг-понг со измените на Законот за рестриктивни мерки

admin

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin

Маќедонци: Србија распределува воени сили долж границата со Косово

admin

Советот на Јавни Обвинители тежи 2,4 милиони евра: Колева најбогата, Исаку надвор од „радарот“ на ДКСК

admin

Пожарите и поплавите најчести природни непогоди во Македонија, но кубуриме со кадри за справување со нив

admin

Таравари за Топ Чанел: Албанците во С.Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани

admin