4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Ковачевски пред странските студенти: Отворен Балкан создава нови перспективи за Северна Македонија

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше домаќин на 54 студенти од 17 земји во светот од престижните американски универзитети Харвард и Масачусетс Институтот за технологија, кои деновиве се во посета на земјите од иницијативата Отворен Балкан.

“Ми беше особено драго што повторно имав можност да се потсетам на моите професорски денови и да разменам со нив идеи и размислувања околу достигнувањата на нашата држава и нејзините планови за раст.”, вели Ковачевски.

Тој вели дека пред гостите ги претставил нашите перспективи на економски и политички план, истакнувајќи дека “нашата држава се докажа како кредибилен партнер на НАТО и ЕУ, каде цврсто го заштитивме нашиот македонски идентитет и нашиот македонски јазик.”

“Испратив силна порака – Северна Македонија создава поволна средина со огромни потенцијали за регионот и светот и отвора нови видици посебно за младите. Овие перспективи се уште поголеми во рамките на Отворен Балкан, каде можностите за силни партнерства и инвестиции се огромни.”, вели Ковачевски во изјава објавена на Фејсбук.

Related posts

Албанија може да не ги продолжи преговорите, Грција ја постави првата бариера

admin

Еуростат: САД најголем странски инвеститор во ЕУ

admin

Згреши ли Фрчкоски со воздржаниот глас во ОН?

admin

НАТО ПРЕСРЕТНАЛ НАЈМАЛКУ ТРИ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАДИ КОН МАКЕДОНИЈА

ninja

Харис во Варшава најави нова хуманитарна помош за Украина; преговорите во Турција не донесоа напредок

ninja

Социјалните медиуми и медиумската „неписменост“ можност за манипулација со гласот на граѓаните

admin