28.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Мицковски: СДСМ и ДУИ формираа антимакедонски фронт

ВМРО-ДПМНЕ ја обвинува владејачката коалиција дека таа е антиевропска и дека формирала антимакедонски фронт, одговарајќи на прашањето на СДСМ дали е за ЕУ или не.

„Цело ВМРО-ДПМНЕ, не дел од ВМРО-ДПМНЕ е на бродот кон Европската Унија. Било, е и ќе остане на тој брод. Мене ме загрижува дека дел од раководството на СДСМ, не цело СДСМ заедно со ДУИ формираа, наместо како што оние го нарекоа Европски фронт, формираа антимакедонски фронт. И тоа ме загрижува, бидејќи тоа е една појава на уништување на сопствениот народ, за да може да биде задржана сопствената позиција“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Од друга страна, СДСМ вели дека ВМРО-ДПМНЕ мора да се реши на која страна ќе застане.

„Наместо ВМРО-ДПМНЕ да одговори дали ќе се приклучи на европскиот блок или ќе остане во заложништво на Левица, Мицкоски измислува нова глупост за наводно редифинарање на државата“, изјави Жаклина Лазареска од СДСМ.

Related posts

Путин го распределува нуклеарниот арсенал во Белорусија: Се е според планот

admin

ЗНАМ ги испорача условите за влез во Влада – без ДУИ и со одложени уставни измени

admin

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

admin

Избори за ЕП: Макрон може да биде поразен од екстремната десница

admin

Распишувањето на изборите ќе го „отклучи“ Избирачкиот список

admin

Владата штеди на здравјето на работниците и на „африкански температури“

admin