31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

„Огнените“ и официјално поднесоа барање за отстранување на дефиницијата „20 проценти“

Тројцата пратеници во Собранието на Северна Македонија, Изет Меџити, Мерита Коџаџику и Кастриот Реџепи, кои се дел од фракцијата на ДУИ, денеска иницираа уставни измени во однос на бугарското прашање, но и за отстранување на дефиницијата „20 проценти“ што се однесува на употребата на албанскиот јазик, пренесува Инбокс7.

Предлогот до Комисијата за уставни измени при Министерството за правда, кој го носи потписот на тројца пратеници, го поднесе потпретседателот на Форумот на млади на ДУИ и дел од Фракцијата, Јетмир Асани, заедно со група млади луѓе.

„Со оваа иницијатива уште еднаш го потврдуваме нашиот став дека сме за уставни измени во однос на бугарското прашање и затоа силно стоиме на европскиот пат. Но, во исто време цениме дека е политички момент дефиницијата од 20% за албанскиот јазик да се тргне од Уставот, бидејќи Уставот не се отвора секој ден, а сега имаме можност истовремено да го ставиме спроведување на албанскиот јазик на неговото вистинско место“, изјави Асани пред да го поднесе Предлогот.

Related posts

КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ ДЕКА СЕ СОГЛАСУВА СО АМБАСАДОРКАТА АГЕЛЕР ВО ОДНОС НА КОРУПЦИЈАТА, ПОВИКА ДА СЕ ПРИЈАВУВААТ НЕПРАВИЛНОСТИТЕ

ninja

Алиу: Ќе дигитализираме 150 услуги, вака ќе се намали корупцијата

admin

СТАПУВА НА СИЛА ЕВРОПСКАТА ЗАБРАНА ЗА РУСКОТО ДИЗЕЛ ГОРИВО

ninja

Приштина со одговор за реакциите во Скопје за посетата на Курти

admin

И ХОЛОКАУСТОТ ПОВОД ЗА МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИ ТЕНЗИИ

ninja

Разрешување на Јовев: Политички реваншизам или злоупотреби?

admin