20.8 C
Скопје
25 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Руските воздухопловни сили претрпуваат големи загуби северно од границата со Украина

Украина тврди дека соборила ловец Су-35, еден од најнапредните руски авиони, пишува Тајмс, пренесува Инбокс7.

Според Украина, Русија ја претрпе најголемата загуба на авијацијата во еден ден од првиот месец на војната, при што се вели дека биле соборени пет авиони додека се приближувале до украинската граница.

Три руски хеликоптери, бомбардер Су-34 и еден ловец Су-35 се уништени над рускиот град Клинци во областа Брјанск во Русија, на околу 30 милји од границата, изјави Јуриј Ихнат, портпарол на воздухопловните сили на Украина.

„Непријателот ја нападна Украина од север. Имаше два хеликоптери кои формираа бариера и ја придружуваа ударната група, Су-34 и Су-35, некои од нивните најнови авиони“, рече Ихнат, додавајќи дека авионите се подготвуваат да „лансираат наведувани проектили врз нашите градови, бидејќи тоа го прават секој ден“. Тој рече дека е соборен и трет хеликоптер.

Загубата авионите беше потврдена од шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, како и од западните воени аналитичари врз основа на видео докази. Тоа претставува огромен удар за руската воздушна сила, бидејќи пилотите повеќе нема да бидат сигурни дека можат безбедно да летаат во нивниот воздушен простор.

Руски воени блогери објавија видеа од авионите како паѓаат на земјата и остатоците во пламен. Тие рекоа дека девет членови на екипажот загинале во „огромна загуба за авијацијата“.

Редовка, неофицијален руски воен Телеграм канал со речиси два милиони претплатници, рече: „Не се работи само за авионите, туку и за најискусниот персонал кој не може да се замени“.

Експертите рекоа дека видеото од ракетите со „висока енергија“ кои го погодуваат леталото сугерира дека тие биле истрелани од систем за лансирање поставен на возило, кој се движел блиску до границата, наместо од пренослив од човек.

Кремљ, исто така, тврди дека украински авиони за првпат истрелале крстосувачки ракети со долг дострел „Storm Shadow“ од Британија, уништувајќи две индустриски локации во градот Луганск, кој е под контрола на Русија. Тврдењето не можеше да се потврди од независни извори.

Related posts

МАКЕДОНИЈА УВЕЗЕ 40 МИЛИОНИ ЕВРА СТРУЈА – КОЈ СЕ ОФАЈДИ?

ninja

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin

ЗОШТО ВО БУГАРИЈА ПАК ЕЧИ „МАКЕДОНИЈАААА!“

ninja

ЕУ-интеграција: Малку напред кон 2030, малку назад кон 2018

admin

Софија одговори на вербалната нота од македонското МНР

ninja