11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

САД обвинети за повлекување од НАТО сојузникот Албанија, додека Русија сака да го зголеми регионалното влијание

Додека Албанците ќе излезат на гласање на 14 мај на локалните избори, критичарите се загрижени дека администрацијата на Бајден се повлече од поранешната комунистичка област, анализира телевизија ФОКС НЈУЗ, пренесува Инбокс7.

Додека демократските акредитации на Албанија се сериозно доведени во прашање, малата балканска нација, една од најсиромашните во Европа, даде значителен придонес за САД.  надворешнополитички цели низ годините.

Албанија, некогаш авторитарна марксистичка земја со горчливи односи со САД за време на Студената војна, сега е еден од најпроамериканските земји во Европа и има голема заедница на дијаспора во САД.  Но, количината на внимание што Албанија го добива од претседателот Бајден и западните креатори на политиката е малку за земја која се бори да ја зацврсти својата демократија.

„Историски гледано, Соединетите Држави беа тие што покажаа лидерство на Балканот и го коригираа остатокот од Европа кон решавање на конфликтите во регионот и поставување на актуелната политичка и безбедносна архитектура во регионот“, вели поранешниот албански амбасадор во САД.  и Обединетите нации, Агим Нешо, за Fox News Digital.  „Ова беше особено случај за време на администрациите на Клинтон и Буш. Сепак, фокусот се смени за време на администрациите на Обама и Трамп, давајќи им простор на специјалните интереси да поттикнат опасни нови проекти закотвени на автократите како премиерот Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, како што се ниту иницијативата Отворен Балкан“.

Заедно со Вучиќ, Рама е ко-водач на иницијативата „Отворен Балкан“, предлог што би го олеснил послободен проток на луѓе и стоки низ Балканот, што на површина изгледа дека ќе има корист за целиот регион.  Но, многу луѓе во Албанија и низ Балканот во Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина се спротивставуваат на иницијативата поради стравувањата дека тоа е српски трик да го замени заедничкиот регионален пазар на Европа и ќе ја загрози желбата на балканските земји да се приклучат на ЕУ.

„Иницијативата „Отворен Балкан“ се стреми да прецрта сè, од границите до економските, политичките и воените интереси на Балканот, со внесување на влијанието на Русија и незападните актери како Турција и Кина во игра, и ризикува обновување на конфликтот во регионот“, предупреди амбасадорот Нешо.

Албанија можеби е мала и запоставена нација, и додека се бори со владеењето на правото, организираниот криминал и корумпираните институции, силен одѕив и чист изборен процес без никакви нерегуларности ќе бидат светилник на надеж за регионот заглавен меѓу демократскиот Запад и авторитарен исток, главно застапен од Русија.

„Надворешната политика на САД, доколку продолжи да биде рамнодушна и прагматична во својата политика кон Западен Балкан, ќе го изгуби Балканот и неговото влијание во регионот“, рече амбасадорот Нешо.

Избирачките места се отворени во недела, а Албанците ќе избираат градоначалници и членови на локални совети во 61 општина.  Последните локални избори одржани во 2019 година беа бојкотирани од опозициските партии, што доведе до пораз од страна на владејачката Социјалистичка партија.

Related posts

Украинската амбасада повика, но македонското МНР потсетува: Учеството во странска војска е кривично дело

ninja

Расте извозот, овие се најголемите трговски партнери на С.Македонија

admin

ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВТОРНО ТЕМА ВО СОФИЈА

ninja

Уставни измени па избори или обратно? Власта и опозицијата на различни фреквенции за консензус

admin

Мицкоски за упадот во М-НАВ: Во нормална земја бандитите или ќе беа уапсени или ликвидирани

admin

ЗОШТО МНОЗИНСТВОТО Е ПРОТИВ ВНЕСУВАЊЕТО НА БУГАРИТЕ ВО УСТАВОТ?

ninja