20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
СЦЕНА

„Црната кралица“ зборува за контроверзната серија „Клеопатра“ на Нетфликс:

Адел Џејмс, која ја игра главната улога во документарецот за кралицата Клеопатра на Нетфликс, се осврна на контроверзноста околу проектот откако египетската влада го критикуваше прикажувањето на познатиот владетел на земјата како темна кожа.

„Перење на црното не е работа, нели?“, рече таа.

Британската актерка во средата изјави за „The Wayne Ayers Podcast“ за контроверзноста околу расата и наследството на Клеопатра, што останува жестока дебатирана тема меѓу историчарите. „Сметам дека е тажно што луѓето се или толку самобендисани или толку загрозени од црнилото што чувствуваат потреба да го сторат тоа, да го одвојат Египет од остатокот на континентот“, додаде ѕвездата на „Caualty“.

Нетфликс одби да го коментира креативниот избор на документарната серија да му даде улога на Џејмс, кој има мешано наследство, да ја игра Клеопатра за да ги одрази историските истражувања кои укажуваат на тоа дека населението во Египет во античко време било мултикултурно и мултирасно.

„Нејзината етничка припадност не е во фокусот на кралицата Клеопатра, но ние намерно решивме да ја прикажеме со мешана етничка припадност за да ги одразиме теориите за можното египетско потекло на Клеопатра и мултикултурната природа на Стариот Египет“, изјавија продуцентите на серијата за веб-страницата Tudum на Нетфликс, објавена минатиот месец.

Приказот не им одговараше на некои експерти од Египет.

Биографскиот филм е дел од документарната серија од Пинкет Смит која ги истражува животите на истакнатите и иконски африкански кралици. Првата сезона ја следеше воинската кралица Нјинга од 17 век, античкиот владетел на Ндонго и Матамба, која денес е позната како Ангола.

„Не можеме често да гледаме или слушаме приказни за црните кралици, и тоа беше навистина важно за мене, како и за мојата ќерка (Вилоу), и само за мојата заедница да може да ги знае тие приказни бидејќи има многу од нив. Тажниот дел е што немаме подготвен пристап до овие историски жени кои беа толку моќни и беа столбот на африканските нации“, рече Пинкет Смит во написот во Тудум.

Related posts

Традиција е традиција: Кралот Чарлс ќе мора да се вози со „ужасна“ златна кочија на неговото крунисување

ninja

Зошто Северна Македонија, Бугарија и Русија не се натпреваруваат на Евровизија оваа година?

admin

VICE оди во стечај, Google и Meta и ги земаа рекламите

admin

Уште 13 жени го обвинија Жерар Депардје за сексуално вознемирување

ninja

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

admin

Запознајте ја Тифани Чен: Сè што знаеме за девојката на Роберт де Ниро

admin