16.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Четири нови дестинации на Визер од Скопје

Нискобуџетната компанија „Визер“ почна да закажува летови до нови дестинации надвор од Скопје, откако победи на тендерот на македонската влада за обезбедување нови линии од земјата во замена за субвенции во период од три години, пренесува Инбокс7.

Превозникот има закажано операции од Скопје до Љубљана и Луксембург. Услугите за словенечкиот главен град ќе започнат на 27 септември со авионот Ербас А321 и првично ќе сообраќаат двапати неделно пред да се зголемат на три неделно од 31 октомври.  Луксембург, исто така, ќе се одржува три неделно со авионот А320. Воведниот лет е закажан за 18 декември.

Како што беше претходно објавено, Wizz Air допрва треба да закаже летови Штутгарт и Салцбург, кои исто така ќе сообраќаат три пати неделно од ноември.

Услугите кон Љубљана ќе продолжат за прв пат по четири години. Летовите претходно беа оперирани од сега веќе непостоечката „Адриа ервејс“ до нејзиниот банкрот во септември 2019 година.

Wizz ќе го стационира својот шести авион во македонскиот главен град во декември и ќе ги зголеми фреквенциите на девет постоечки линии – Дортмунд, Бремен, Меминген, Берлин, Баден-Баден, Рим Фиумичино, Брисел Шарлроа, Братислава и Ајндховен. Летовите за Берлин, Ајндховен и Шарлроа ќе сообраќаат секојдневно.

Related posts

БОРЕЛ ПРЕДУПРЕДУВА ЗА „НАЈСЕРИОЗНАТА КРИЗА ОД 2013 ГОДИНА“ ВО ОДНОСИТЕ МЕЃУ СРБИЈА И КОСОВО

ninja

НАТО се подготвува за напад од Русија, започнува најголемата воена вежба

admin

Кој е илинденскиот идеал на денешната генерација?

admin

ИСЛАМ АБАЗИ: ЗАД МЕНЕ СТОИ ФЕЛАТА, А НЕ ПАРТИЈА

ninja

Коридорот се лизга на лушпа од бањички кромид

admin

ГЕРМАНИЈА ИМ ОДДАДЕ ПОЧИТ НА ЖРТВИТЕ НА НАЦИЗМОТ

ninja