8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Четири нови дестинации на Визер од Скопје

Нискобуџетната компанија „Визер“ почна да закажува летови до нови дестинации надвор од Скопје, откако победи на тендерот на македонската влада за обезбедување нови линии од земјата во замена за субвенции во период од три години, пренесува Инбокс7.

Превозникот има закажано операции од Скопје до Љубљана и Луксембург. Услугите за словенечкиот главен град ќе започнат на 27 септември со авионот Ербас А321 и првично ќе сообраќаат двапати неделно пред да се зголемат на три неделно од 31 октомври.  Луксембург, исто така, ќе се одржува три неделно со авионот А320. Воведниот лет е закажан за 18 декември.

Како што беше претходно објавено, Wizz Air допрва треба да закаже летови Штутгарт и Салцбург, кои исто така ќе сообраќаат три пати неделно од ноември.

Услугите кон Љубљана ќе продолжат за прв пат по четири години. Летовите претходно беа оперирани од сега веќе непостоечката „Адриа ервејс“ до нејзиниот банкрот во септември 2019 година.

Wizz ќе го стационира својот шести авион во македонскиот главен град во декември и ќе ги зголеми фреквенциите на девет постоечки линии – Дортмунд, Бремен, Меминген, Берлин, Баден-Баден, Рим Фиумичино, Брисел Шарлроа, Братислава и Ајндховен. Летовите за Берлин, Ајндховен и Шарлроа ќе сообраќаат секојдневно.

Related posts

Зијадин Села: Изет Меџити го киднапираше Кастриот Реџепи, а сега го направи дел од неговата партија

admin

Борел: Курти, за жал, го отфрли компромисот

admin

Касами со до правосудните органи: Вистинските виновници за трагедијата во Тетово се Анѓушев и Филипче

admin

Гир загрижен, коридорите 8 и 10д не треба да се означат со европското знаме

admin

Села жестоко удри по албанските опозициски партии

admin

И ХОЛОКАУСТОТ ПОВОД ЗА МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИ ТЕНЗИИ

ninja