20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
СЦЕНА

VICE оди во стечај, Google и Meta и ги земаа рекламите

Некогаш миленик на дигиталните медиуми, Vice Media Group во понеделникот поднесе барање за  стечај по долгогодишни финансиски проблеми.

Конзорциумот на Vice, кој ги вклучува Fortress Investment, Soros Fund Management и Monroe Capital, бара да ја купи компанијата по поднесувањето.

Дигиталниот медиум, некогаш проценети на 5,7 милијарди долари и познат по сајтовите, вклучувајќи ги Vice и Motherboard, реструктуираше и укинуваше работни места низ својот глобален бизнис со вести во последните месеци.

Групата што ќе ја купи компанијата ќе обезбеди 225 милиони долари во форма на кредитна понуда за најголемиот дел од имотот на Vice Media, објави компанијата во понеделникот, заедно со значителни обврски.

Vice е една од неколкуте фирми за дигитални медиуми и технологија принудени да се реструктуираат оваа година во услови на слаба економија и слаб пазар за рекламирање. Buzzfeed минатиот месец го затвори својот оддел за вести и најави значителни отпуштања.

Лансиран во Канада во 1994 година како маргинален магазин, Vice се прошири низ целиот свет со содржини фокусирани на младите и истакнато присуство на социјалните мрежи. Сепак, издржа неколку години финансиски проблеми, бидејќи технолошките гиганти како Google и Meta ги вшмукуваа глобалните трошоци за рекламирање.

За да ја олесни продажбата, Vice поднесе барање за стечај во поглавјето 11 во американскиот стечаен суд за јужниот округ во Њујорк. Доколку апликацијата биде одобрена, другите страни ќе можат да наддаваат за компанијата. Кредитните понуди им овозможуваат на доверителите да го заменат обезбедениот долг за имотот на компанијата наместо да плаќаат готовина.

Понудата на конзорциумот вклучува обврска од 20 милиони долари во готовина за да се овозможи работењето на Vice да продолжи во текот на процесот на продажба. Се очекува да заврши во рок од два до три месеци, соопшти компанијата.

Vice рече дека неговите различни мултиплатформски медиумски брендови, вклучувајќи ги Vice News, Vice TV, Pulse Films, Virtue, Refinery29 и i-D, ќе продолжат да работат, додека нејзините меѓународни ентитети и заедничкото вложување на Vice TV со A&E не се дел од поднесувањето на Поглавје 11.

Заменик-извршните директори Брус Диксон и Хозефа Лохандвала рекоа во соопштението дека процесот на продажба „ќе ја зајакне компанијата и ќе го позиционира VICE за долгорочен раст“.

„Ќе имаме нова сопственост, поедноставена структура на капитал и можност да работиме без наследните обврски што го оптоваруваат нашиот бизнис“, додаваат тие.

Related posts

Илон Маск: Ќе кажам што сакам, а ако последицата од тоа е губење пари, нека биде така

admin

Години откако го загуби своето богатство од 400 милиони долари, Мајк Тајсон откри што научил од банкротот

admin

Зошто Северна Македонија, Бугарија и Русија не се натпреваруваат на Евровизија оваа година?

admin

„Црната кралица“ зборува за контроверзната серија „Клеопатра“ на Нетфликс:

admin

(ФОТО) Таа нема срам: Камила на крунисувањето ќе и го зададе последниот удар на покојната Дијана

ninja

Џереми Ренер прошета на црвениот тепих со бастун првпат по несреќата

ninja