14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Бајден го потпиша Законот за фискална одговорност како крај на кризата со ограничување на долгот

Сега, кога законот е законски, нацијата нема да ризикува да остане без пари за да ги плати своите обврски две години, пишуваат американски медиуми, пренесува Инбокс7.

Претседателот Бајден во саботата го потпиша Законот за фискална одговорност од 2023 година, ставајќи крај на заканата од економска катастрофа од неисполнување на долгот на нацијата и ставајќи ограничувања на трошоците за две години.

Белата куќа објави соопштение во кое се вели дека г-дин Бајден го потпишал законот, неколку дена откако беше усвоен од Домот и Сенатот по неколкунеделните понекогаш жестоки преговори со републиканците.

Потписот на г-дин Бајден дојде само два дена пред таканаречениот X-датум, кога Џенет Л. Јелен, секретарот за финансии, рече дека владата ќе остане без готовина за да ги плати долговите. Економистите предвидуваа дека ако се стори тоа, пропаѓањето на вербата во финансиските ветувања на Америка ќе предизвика економска нестабилност ширум светот.

За да се избегне тоа, легислативата што г-дин Бајден ја потпиша го суспендира плафонот на долгот на нацијата, дозволувајќи и на владата да го позајмува она што и е потребно за да ги исполни своите обврски. Во забелешките до нацијата во петокот вечерта, г-дин Бајден рече дека е од клучно значење за републиканците и демократите да најдат начин да дојдат до сместување.

Related posts

ПО ИЗБОРОТ НА АБАЗИ, ТУПАНЧЕСКИ ВЕЛИ „СТОИ ПРАШАЊЕТО“ ЗА ГЕНЕРАЛЕН РЕИЗБОР ВО ПРАВОСУДСТВОТО

ninja

ЕУ И АЛБАНИЈА ОДРЖАА СОВЕТ ЗА СТАБИЛИЗАЦИЈА И АСОЦИЈАЦИЈА

ninja

НАТО: ИСТОРИСКА ШАНСА ЗА ПОСТИГНУВАЊЕ НА ТРАЕН МИР МЕЃУ КОСОВО И СРБИЈА

ninja

Сексуален скандал ја тресе Албанија, инволвиран член од партијата на Рама

admin

НЕДОСТИГ НА КАТЕТРИ И ПРОТЕЗИ ПОРАДИ РЕГУЛАТИВИТЕ НА ЕУ

ninja

БЕРБОК: МОЖЕН НЕУСПЕХ НА КЛИМАТСКАТА КОНФЕРЕНЦИЈА

ninja