13.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

Вештачката интелигенција станува национална опасност, може да служи како алатка за терористите

Креаторите на вештачката интелигенција треба да го напуштат својот „технолошки утописки“ начин на размислување, поради стравувањата дека новата технологија би можела да се користи за дотерување на ранливите поединци, пренесува Инбокс7.

Џонатан Хол КЦ, чија улога е да ја прегледа адекватноста на законодавството за тероризам, рече дека националната безбедносна закана од вештачката интелигенција станува сè поочигледна и дека технологијата треба да биде дизајнирана со цел да не стане алатка на терористите.

Тој рече дека премногу развој на вештачката интелигенција се фокусира на потенцијалните позитивни страни на технологијата, додека занемаруваше да размисли како терористите би можеле да ја искористат за да извршат напади.

Related posts

ВИДЕО ВО ЖИВО / Изјава на премиерот Димитар Ковачевски по средбата со Христијан Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ

admin

МИЦКОСКИ -ВЛАСТА ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ДАДЕ 33 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА СТРУЈА ОД СТРАНСТВО

ninja

БОРЕЛ – МОСКВА НЕ Е ПОДГОТВЕНА ЗА МИР ВО УКРАИНА

ninja

МЛАДИТЕ НАУЧНИЦИ И ИНЖЕНЕРИ ИМПРЕСИОНИРААТ НА ASEF 2023

ninja

Помалите партии ја тресат власта, премиерот уверува дека има мнозинство

admin

Османи се сретна со Агелер: Над четири милиони долари за борба против корупцијата

admin