18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

ВИДЕО ВО ЖИВО Мир и демократија наспроти војна и автократија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, беше главниот говорник на панелот “Мир и демократија наспроти војна и автократија”, во рамки на вториот ден од самиот Преспа форум за дијалог, пренесува Инбокс7. 

На истиот панел беа и хрватскиот претседател, Зоран Милутиновиќ, албанскиот Бајрам Бегај, црногорскиот Јован Милутиновиќ, додека специјален гостин на панелот беше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Речиси сите говорници го истакнаа членството во НАТО како клучен фактор за безбедноста и стабилноста на земјите од регионот, но и како поттик за нивната демократизација и економски развој.

 

Related posts

Мицкоски: Кога ќе дојдеме на власт подготвени сме да репреговараме за Договорот со Бугарија, ако тоа не успее, ќе побараме 61 пратеник за негово поништување

ninja

ИЗДАДЕНА ДЕВЕТТА ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 600 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ОТПЛАТА НА СТАРИ ДОЛГОВИ

ninja

Што би значело укинувањето на ветото во ЕУ за македонските евроинтеграции

ninja

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

ninja

УСТАВНИ ИЗМЕНИ: МЕЃУ ВИЗИЈА И ИГРА НА КОНДИЦИЈА

ninja

ТАРАВАРИ СО ЕДНА НОГА ВО ВЛАДАТА

ninja